Паразити и противопаразитни препарати

Болести, травми и странно поведение при котките. Съвети за добра грижа. Ветеринари и ветеринарни клиники.

Re: Паразити и противопаразитни препарати

Мнениеот дезире » Нед Сеп 02, 2012 1:59 pm

Може да й е дошло в повече обезпаразитяването на веднъж. Фронтлайна се разпространява по козинката и кожата и може това да е предизвикало дискомфорт. Щом се е успокоила явно нещата са се нормализирали. Все пак я следи за обезпокоителни признаци като повръщане, гадене, разширени зеници и неадекватно поведение.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Мнениеот animalprograms » Нед Сеп 02, 2012 5:31 pm

Ofi написа:...сложих и Фронтлайн капки срещу бълхи. И тя започна да се държи малко странно. Опитваше се да се почеше и оближе, макар и да я спирах. Не съм сигурна дали не е успяла нещо да погълне, след като си облизваше задната лапа с която се почесваше. Котана започна да търси тъмни местенца да си легне, държеше леко неадекватно...

Фронтлайн съдържа активното вещество фипронил, чиято роля е да поразява нервната система на насекомите. Ефект върху нервната система на бозайниците също има, макар да е по-слабо изразен. Ето надеждно инфо за продукта: http://www.simplesteps.org/greenpaws-products#/h/+/+/622.

Котето излиза ли да скита? Ако не, постоянното използване на противопаразитни средства може да не е наложително. Ако да, има по-безопасни начини за предпазване от насекоми.
Аватар
animalprograms

Мнениеот Ofi » Нед Сеп 02, 2012 5:41 pm

Котанка я прибрах от двора ни. Вече не излиза навън. Дори не смея балконите да отворя, нищо че сме на втория етаж.
Преди малко излезе един мноооого дълъг и бял глист заедно с акито й. Беше жив и гнусен. Направо ме се доповдига, като го видях ( нищо, че съм биолог човек ).
Значи пастата за глисти е подействала, все пак. Доктора каза, че ако излезе нещо във вторник пак да давам. Мен ми се струва доста малко разтоянието. Но съм и с две деца и вече ми е притеснено. Ще им взимам нещо и за тях и за мен, то се е видяло. Все пак яйцата най-вероятно са разнесени навсякъде, включително и в леглото ни. Не съм я спирала да се качва там ( моя грешка ).
Иначе спа много следобеда, а след като изака паразита пощуря и почна да беснее. Още не мога да й сложа ваксина, заради тези глисти. Ужасно е, направо. :(
Аватар
Ofi

Мнениеот prikazka » Нед Сеп 02, 2012 8:07 pm

Почти същото преживях и аз с моето котенце(някъде надолу е темата,която пуснах тогава-интоксикация след вътрешно обезпаразитяване).Мое мнение е,че причината е предозиране.
Относно пастичката за вътрешни паразити пак мое мнение е,че не върши особено работа при котета над 2-3м.След цялата сага ,която изживях,проблема с глистите решихме с Цестал.
От друга страна не се шашкайте толкова много,яйцата не се ръсят така както си го представяте,нали сте биолог.Ако се мият редовно ръцете и хигиената е нормална няма страшно.За малките може да се консултирате с личния им лекар за ваше успокоение.
Мен друго ме впечатли,че глистите били живи....от моя опит до сега ,когато се изхвърлят паразитите би трябвало да са мъртви..може и да греша.
По-спокойно обаче,не е толкова страшно,всяко коте прибрано от вън има глисти и повечето тук сме минали през това :)
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот Ofi » Нед Сеп 02, 2012 9:07 pm

Работата е там, че не съм сигурна точно на колко месеца е котето. Според ветеринаря е на не повече от три, а като килца преди две седмици беше 1,160. Едва ли е вдигнала повече от 200гр за това време. Мога ли при това положение да дам Цестал? Не искам да я тровя още повече, но гадините трябва да изтребя.
Аватар
Ofi

Мнениеот prikazka » Нед Сеп 02, 2012 9:29 pm

Много е важно да знаете колко тежи.Цестала е и за малки котенца,но аз като го давах отидох първо в Анимо ,обясних им случая подробно,ваксини, обезпаразитявания,всичко и според тях тази таблетка беше подходящата,като дадохме половинка.Не съм давала на своя глава нищо.А за бълхи искахме пипета,дори питах за комбинираните,но ми обясниха,че след като е имал глисти не е надеждно...и ми препоръчаха advantage за малки котенца(и зайчета0.Купих,но не съм го слагала още.
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот prikazka » Нед Сеп 02, 2012 9:34 pm

Не давайте нищо сега,толкова скоро,посъветвайте се с ветеринар..котето е направило реакция все пак.А относно теглото-моето също е от улицата и на 2м беше 700 грама ако добре помня.Взехме го 400 грама и на две седмици качваше по 300,макар и с глисти.
Аватар
prikazka

Мнениеот Ofi » Нед Сеп 02, 2012 9:37 pm

ЩЕ посетим още утре доктора, в такъв случай. Благодаря за съветите.
Аватар
Ofi

Мнениеот stellini » Пет Сеп 07, 2012 3:11 pm

Здравейте,

На селото има няколко котки в двора, днес реших да им дам обезпаразитяващо. Вет-а ми даде Празимек С, на моята също й давам такова, досега не е имало проблеми. Но от дворните котки има едно на около 4 месеца, което е дребничко за възрастта си, в бързината му дадох половинка хапче, а то е за котка 2,5кг :( Котето да тежи най-много 5-600гр. За пръв път попадам на информация, че това обезпаразитяващо може да е опасно и на всичко отгоре сега ме е страх и от предозирането. Моля, ако някой знае, да ми каже какво може да има като странични ефекти на такова малко коте. На всичко отгоре видях, че още сучи от едната котка, тя е много добра и ги оставя малките да сучат до доста късно.
stellini

Мнениеот animalprograms » Пет Сеп 07, 2012 4:19 pm

stellini написа:...реших да им дам обезпаразитяващо. Вет-а ми даде Празимек С....

http://www.huvepharma.com/products/view/126

Информацията не показва контраиндикации при предозиране. Предназначението обаче е за котета на възраст над 2 месеца. ПРИ БРЕМЕННИ - НЕ!

Също важно е котката да бъде предварително обезпаразитена от бълхи, за да има ефект от третирането срещу ендопаразитите.
Аватар
animalprograms

Мнениеот prikazka » Пет Сеп 07, 2012 8:10 pm

В проспекта,намиращ се в кутийката има посочено,но не мога да цитирам по памет,не съм го ползвала скоро.Прочетете листовката.Интересно,че по сайтовете инфото е по-оскъдно от това,което пише в нея.
http://www.biovet.com/bul/products/VETE ... ec%20C.pdf (най-долу пише)
Аватар
prikazka

Мнениеот edakov » Нед Сеп 16, 2012 5:50 pm

Здравейте. Отскоро имам малко коте - на около 4 месеца е. Днес забелязах някакви паразити по козината му, по-специално по опашката. Бели на цвят, дълги по няколко милиметра. Със сигурност бяха живи, защото мърдаха. Без никаква определена форма, като микроскопични охлювчета без черупка. Предполагам, че са вид вътрешни паразити. В момента нямам време и възможност да ходя по ветеринари и след прочетеното тук смятам да купя Cestal Cat и да я третирам против тези паразити. Имам два въпроса:

1. Дали според вас това също са вътрешни паразити?
2. Дали мога останалите части от таблетката да ги използвам пак след време?

Линк към продукта: http://www.zoomagazin.eu/index.php?vetP ... uctId=1674

Ще съм благодарен на мнения и информация :)
Аватар
edakov

Мнениеот marilie » Нед Сеп 16, 2012 6:04 pm

Да, със сигурност са глистички. Аз ти препоръчвам да вземеш пастата Vitaminthe - тя се дозира по-лесно за малки котенца, и се понася по-добре от тях. Разликата с Цестала е че пастата е добре да се даде на гладно, в противен случай е вероятно котето да повърне. В случай че котето със сигурност е заразено с глисти, както е при вас, е задължително да се повтори обезпаразитяването след десетина дни (доколкото имам спомен). След даването на доза от пастата, останалото количество лесно и безопасно се съхранява в тубичката, която е с дозатор.
Ако имаш друга котка вкъщи, обезпаразити и нея по същата схема (ако е голяма - по-добре с Цестал). Неизползвана част от хапче Цестал спред мен може да се завие добре във фолиото в което е оригинално, и да се използва за следваща доза. Аз поне съм правила така при обезпаразитяване на моите маци.
Успех!
Изображение
Изображение
Аватар
marilie

Мнениеот edakov » Нед Сеп 16, 2012 8:44 pm

А тази паста как се прилага?
Аватар
edakov

Мнениеот Netynet » Чет Окт 04, 2012 4:43 pm

Здравейте!
Моля за малко помощ/съвет!
Преди 2 дни открих, че котката ми има бълхи. Тя е на 10 години около 8кг(дебелана), живее в апартамент и не излиза. До сега сме и слагали само Фронтлайн, но вчера майка ми не е открила Фронтлайн и в магазина са и дали друг препарат с указанието да капне 1 капка зад главата, 1 капка към опашката и след седмица пак.
Направих въпросната процедура без изобщо да погледна опаковката :? . Днес видях, че препарата е Advantix и не се използва при котки. Котката ми днес не спира да нервничи и непрекъснато си размахва опашката(обикновено не го прави), ходи малко странно...
Въпросът ми е може ли да и стане нещо и дали това неспокойствие се дължи на препарата?
Мога ли да направя нещо?
Netynet

ПредишнаСледваща

Назад към Здраве при котките