Припадъци при котка

Болести, травми и странно поведение при котките. Съвети за добра грижа. Ветеринари и ветеринарни клиники.

Припадъци при котка

Мнениеот vassi_t » Сря Дек 21, 2011 10:30 pm

Здравейте,

Моля ако някой може да даде повече информация или съвет за следната ситуация:

Имам котка на 3 години и започна да получава припадъци, на около 2 дена веднъж припада, има конвулсии на тялото, излиза пяна от устата, диша тежко и има разширени зеници. В клиниката първо правихме кръвни картини, съмняваха се за проблеми с черния дроб. Беше на инжекции, след това 5 дена на антибиотици. След това му се направиха пълни изследвания (кръвна картина, ехограф и т.н.) няма никакви отклония в кръвта, органите или каквото и да било и докторите казаха че се съмняват за неврологично заболяване. Изписаха ни фенобарбитал. 1во искам да попитам има ли други които дават фенобарбитал на котето си и до колко е полезен/вреден и дали ще помогне. 2ро това неврологично заболяване "епилепсия" ли е ??

Благодаря много предварително на всички!!!Каквото зависи от нас и от докторите го направихме просто искам да знам ако има някой минал през това какво ни очаква!!
vassi_t

Re: Припадъци при котка

Мнениеот prikazka » Чет Дек 22, 2011 12:55 am

Здравейте, не знам дали ще съм ви полезна,но ще споделя,че брат ми имаше куче епилептичка,което получаваше такива припадъци от 3-4гвъзраст и след адекватно лечение се разредиха до 1-2 в година.Живя 12г,приспаха го след 2 операции от рак.Беше красива шпрингер спаньолка.Първия припадък беше при мен,след като ми го оставиха ,за да отидат на море,същата симтоматика..много ме изплаши,но помня,че майка ми (тя е хуманен лекар) и оказа първа помощ с човешки лекарства(не помня какви са били,но и там в северозапада и днес няма вет.клиники).После ветеринарите обясниха,че и породата била много предразположена поради привързаността си към стопанина(дали е така или не..).Исках да Ви успокоя,че ако е епилепсия не трябва да се отчайвате.Стискам ви палци !
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот di_di » Сря Дек 28, 2011 3:51 pm

"Приятели на котката" имат едно коте с епилепсия - Салваторе. Той получавал припадъци и ще бъде цял живот на фенобарбитал.
Аватар
di_di

Мнениеот dundalan » Нед Яну 29, 2012 3:22 pm

Моля ви, кажете ми, по време на припадъка, освен изплюването на пяна, дали котето се напикава неволно? Също искам да питам, дали след пристъпа изпитват пристъп на вълчи глад. Моят Дундалан е готов да изяде всичко по паницата и иска още, макар, че по принцип е доста капризен и злояд. Не е диабет, защото кръвната му захар е в нормата. Докторите все още не са сигурни, дали наистина е епилепсия. На ден прави по 5 пристъпа и това доста ни шокира - мен и братчето му, което от ужас започва да съска срещу болника, който в момента има пристъп. Не го пожелавам на никого. Пристъпите се случват както върви, така и по време на сън - по всяко време на денонощието.
dundalan

Мнениеот дезире » Нед Яну 29, 2012 8:47 pm

Милия, за съжаление е болест, която ще го съпътства през целия му живот. По време на припадъците не може да контролира телцето си и е възможно да се напишква. За глада не знам, може и да има връзка, защото пристъпите го изтощават. Поздравявам ви за решението да си го задържите и да се грижите за него. Мисля, че трябва да се внимава и да не си глътне езичето или да го прехапе. Поздрави на котачетата.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Мнениеот Daylight » Пон Яну 30, 2012 1:01 am

Привет. Имам известен опит с такива животни. Не беше котка, а куче /болонка/. Припадъците при вас според мен са епилептични. Понякога болонката е имала и по 2 припадъка на ден, понякога и цели месеци не е получавала. Когато случките зачестят, му давай от фенобарбитала, но внимавай с количеството. Предполагам знаеш. че се дава на килограм/живо тегло. По какво можеш да познаеш началото - при болонката започваше със силно треперене на задните крачета които постепенно се вдървяваха и зениците на животинката се разширяваха. Много е важно в този момент да я вземеш на ръце, тъй като може да падне и да се нарани. За около десетина минути при болонката отминаваше. През това време я настаняваш някъде на меко /легло, фотьоил/,галиш я и и говориш за да може да се успокои. Съветвам те също да избягвате много силни емоции, тъй като понякога това правокира припадъците. Ако се наложи да пътувате, използвай пак лекарството. Това ще направи животинката сънлива и не толкова поддатлива. Относно напишкването - нормално е, тъй като мускулите от спазмите стават неконтролируеми. Храна не те съветвам да му даваш веднага след като се е възстановил. по-добре изчакай около половин час. Болонката живя в семейството ни около 12 години и заболяването не и пречеше да бъде част от нас. Беше много умна, дружелюбна... най-страхотното куче което съм имал. Късмет с котачето и дано пристъпите се разредят.
Аватар
Daylight

Мнениеот prikazka » Пон Яну 30, 2012 2:40 am

Аз пък нз защо някой трябва да ви отговаря в тази тема ,след като вашия профил е замразен от както сте потърсили мнения,просто си мисля ,че някои съфорумци са си изгубили...и пишат от 100 акк..
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот dundalan » Сря Фев 08, 2012 12:08 pm

Здравейте приятели, благодаря ви от името на Дунди. Докторката отказа да приеме, че това е епилепсия, защото според нея липсвали някои съпътстващи симптоми. Искаше да го занеса за наблюдение в клиниката, но аз отказах, защото тези пристъпи се отключиха след дълъг престой в клиниката, заради тежка операция за камъни в пикочния мехур и възпаление на далака. Не исках да го стресирам допълнително. Докторката ми даде деган срещу повръщане и за успокояване на гладката мускулатура, както и витамини В за нервите. Цялата седмица, докато продължи лечението, котето се чувстваше чудесно и не направи нито един пристъп. От вчера вече спрях дегана, както препоръча докторката, но продължих да му давам витамините. Още същата вечер получи пристъп, а до сутринта още 4, та общо 5 за 12 часа. Очевидно напишкването е съпътстващо, според силата на пристъпа, защото 2 пъти не се напика, а само измяука ужасяващо, изцъкли се и от устата му течеше лигава пяна. Вълчият глад след пристъпите, обаче, бяха още по-изразителни. Чета, че при епилепсията трябва да му треперят краката и да има конвулсии, но той няма такива признаци, по-скоро се вдървява. Като го галя и му говоря успокоително, наистина по-леко минава. Смайващото е, че 10 минути след този кошмар е готов дори да играе и да мърка, все едно, че нищо не е било. Имам още един въпрос към вас - струва ми се, че пристъпът го връхлита, по-скоро когато заспи дълбоко, отколкото, когато е буден. Все още докторите не искат да сложат диагнозата епилепсия. Ще съм благодарна на всяко мнение.
dundalan

Мнениеот prikazka » Чет Фев 09, 2012 12:20 am

Аз само искам да се извиня на всички за горния си пост..объркала съм се.но няма да се оправдавам.Извинете ме.
Аватар
prikazka

Мнениеот dundalan » Пет Фев 10, 2012 8:05 pm

здравейте, за 24 часа минахме през ада с Дундалан. Припадъците зачестиха и накрая през нощта вчера се случваха на всеки час или на всеки половин час. Това се наричало статус епилептикус. Накрая от изтощение не можеше нито да мяука, нито да става от мястото, където го сварваше присъпа и оставаше вир вода мокър от пяната от устата и напишкването. Само продължаваше да яде, като аз го носех до паничките. Натоварването за организма било толкова голямо, че получавали тези пристъпи на вълчи глад. Накрая му се затвори едното око и започна да се върти в кръг на обратно като пумпал с дупето напред, хвърляйки пяна и пикоч наоколо. Беше ужасно. Мислех да викна едно такси и да го занеса да го приспят, за да не се мъчи така, но все пак не ми даде сърце и отидох до клиниката с молба за лекарства срещу епилепсия на моя отговорност. Още от първото хапче се повлия. Тази нощ за първи път спахме с него като пребити, като той искаше да спи върху главата ми, за по-сигурно. :) . Днес е още слаб и замаян, но трябвало да свикне с лекарството- фенобарбитал. Важното е, че пристъпите престанаха. Неприятното е, че в дългосрочен план лекарствата увреждали черния дроб, но така е в медицината - едно лекуваш, друго увреждаш. Допуска се, че може да е отключил болестта и от стреса от операцията на пикочния мехур и престоя в клиниката.
Молете се за нас, това да не е пак само светъл прозорец и отново да ни подпукат пристъпите. Аз не бях на работа тази седмица, но като тръгна на работа, животинчето само няма да оцелее.
Въпрос - как се качват снимките в сайта, след като ви занимавах толкова с нашата драма, поне да ви го покажа, колко е красив.
dundalan

Мнениеот дезире » Пет Фев 10, 2012 9:02 pm

Миличкия, за теб е голямо изпитание, а той какво изживява... Дано лекарството има ефект и никога повече не преживявате този ужас. Наистина е ужасно, че ще остава самичък, дано няма пристъпи. Дано Бог е с вас.
Снимките първо трябва да ги качиш в сайт за снимки-албум бг. или снимка бг. после от там копираш линка като влизаш през свойства. След това тук във форума като пишеш избираш Img и поставяш линка по средата.
В тази тема е обяснено подробно за снимките.
http://kotkite.com/forums/viewtopic.php?f=12&t=123
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Мнениеот prikazka » Пет Фев 10, 2012 11:41 pm

С Вас и с Дундалан сме.Стискаме палци всичко да е по-спокойно вече :)
Аватар
prikazka

Мнениеот Desita » Пет Фев 10, 2012 11:49 pm

Миличкото!Моля се лечението да има успех!С вас сме.
Аватар
Desita

Мнениеот forri » Нед Фев 12, 2012 3:22 pm

миличкия Дунди, през колко перипетии е минал... и аз, както и всички от форума (убедена съм) му стискаме палци да се оправи и лекарите да намерят начин да му помогнат. свекърва ми има бултериер, който също е с епилептични припадъци. знам колко безпомощни се чувстват, когато кучо получи припадък и си представям и вие как се чувствате. знам, че фенобарбитала не се внася в България, те си го набавят от чужбина, но поне помага да се спрат припадъците или поне да се разредят. вие как си го набавяте, ако не е тайна, бих искала да помогна и на тях, ако има някакъв начин да се снабдяват по-лесно...
пожелаваме на Дундаланчо сила, да се справи с болестта и ще се молим за него!
"Който си играе с котки, трябва да е подготвен и за драскотина."

Изображение
Аватар
forri

Мнениеот dundalan » Пон Фев 13, 2012 2:54 am

Благодаря на всички за съчувствието. Не смея да се похваля, но вече 4 дена пием фенобарбитал и витамини В, които подпомагали черния дроб, тъй като фенобарбиталът му вредял. Да благодаря на Бога, но оттогава не сме имали никакъв припадък. Дано не е временен светъл прозорец и наистина това да е точното лекарство. Не мога да си простя, че се подведох по докторката в грешната посока - други диагнози. Вие първи във форума ме наведохте на мисълта, че е епилепсия. Можех да му спестя толкова мъки, ако не се бях подвела по авторитета. Направо мозъкът на котето се изпържи, а на мен нервната система. Сега Дундаланчо се възстановява постепенно, макар, че не е същото коте. Страх го е да скочи дори от стола, струва му се високо и ме гледа умолително, аз да го сваля, а преди се катереше даже по корнизите. Все още много яде, но вълчият глад постепенно отминава, а походката му е тромава и дупето му некоординирано поднася на моменти, като задница на кола върху лед :) . Но с всеки изминат ден все повече се подобрява.
Чета във форума какви безумни съвети получават някои от вас от докторите за камъни в пикочния мехур и запушване при мъжките котаци. Станах експерт и по тази диагноза и написах един пространен и надявам се, полезен коментар за всички, които имат нужда, но много странно, че въобще не е се появи в секцията. Изгуби се някъде в пространството. Сега е много късно, но утре смятам пак да го напиша, защото този проблем е много разпространен и много хора и котенца имат нужда от информация.
Още веднъж ви благодаря за подкрепата и лека нощ.
dundalan

Следваща

Назад към Здраве при котките