Котката ми повръща бяла пяна

Болести, травми и странно поведение при котките. Съвети за добра грижа. Ветеринари и ветеринарни клиники.

Котката ми повръща бяла пяна

Мнениеот de666 » Чет Яну 03, 2013 9:24 am

Здравейте. От вчера вечерта котката ми започна да повръща. Започна около 19:00 като постоянно се облизваше и мяукаше странно, след което преди да повърне всеки път сякаш беше като замаян, ходеше като ударен от кола ( само докато повърне). Първия път си повърна храната (пауч на Whiskas), след това започна да повръща някакви течности,веднъж или 2 пъти някаква розова пяна и след това пяната стана чисто бяла. Към 23 и нещо спря да повръща и после мисля, че поспа малко. Проверявах го през 1 час, зениците му са разширени и все още не иска да пие или яде. В момента само лежи, като става за малко, но явно няма сили, защото прави няколко крачки и пак сяда. Зениците му все още са разширени, но по-малко,мърка като го галя и даже докато лежеше започна да ме гризе, но нямаше много сили и се отказа. Проблема е, че съм сама. С един родител съм, който е в почивка и няма от къде да взема пари за ветеринар. Ако е много сериозно сигурно ще търся на заем, но дори не знам колко ще ми вземат. За това моля за вашата помощ.

П.П. На 1ви януари избяга от нас за няколко часа, но после се върна. Мислих си, че или някой се е опитал да го отрови (живея в квартал, в който системно слагат отрова в храната) или си е перфорирал червата с някакъв кокал. Но ако си ги беше перфорирал щеше да повръща само кръв, а и вече щеше да е умрял.. не знам.. надявам се да ми помогнете.
Също така искам да спомена-ваксини не са му правени,не е обезпаразитяван (взехме го от улицата преди около месец) На около 4,5 месеца е, тежи почти 2 кг.
Вчера вечерта му взех въглен на таблетки, дадох му 2 четвъртинки за през 2 часа и сега не смея нищо да му давам. За сега не е повръщал повече.Мислих да му давам Деган, но не смея... дано поне вода да се навие да пие, защото от както повърна сигурно 10 пъти не е пил нищо и най-вероятно е обезводнен.
de666

Re: Котката ми повръща бяла пяна

Мнениеот Dianka74 » Чет Яну 03, 2013 10:11 am

Здравей, съчувствам на милото, но каквото и да се каже тук, ще е гадаене и предположения. Задължително трябва вет. да го прегледа.
15.01.2018 г. Голдън завинаги остана на 7 години. Незабравим! Непрежалим! Незаменим!

Изображение
Аватар
Dianka74

Мнениеот Kot » Чет Яну 03, 2013 2:12 pm

Дай му някакво бульонче, аз така го прилъгвам моя Рижо с айрян с маааалко олио и повече вода, иначе вода едва ли ще седне да пие. Или пилешко бульонче без подправки, но разредено с вода.
Наистина е добре да отидете на ветеринар. Ако не е натровено или да е глътнало оса примерно или нещо такова, вероятно са епилептични припадъци, при нас така ставаше като беше съвсем малък, първият път 4-5 пъти повръщаше пяна, а след месец почнаха и гърчове и припадъци. Но може и да е съвсем друго нещо.
Не знам кой е създал котката, но е направил много добре!
Аватар
Kot

Мнениеот animalprograms » Чет Яну 03, 2013 3:06 pm

de666 написа:Здравейте. От вчера вечерта котката ми започна да повръща.
... На 1ви януари избяга от нас за няколко часа, но после се върна. Мислих си, че или някой се е опитал да го отрови (живея в квартал, в който системно слагат отрова в храната) или си е перфорирал червата с някакъв кокал.
...

Като за начало, премерете температурата анално. Намажете термометъра с малко масло, вкарайте го около 1.5 см, и го задръжте около 3 минути без много мърдане. Ако котето се дърпа, гушнете го като го притискате леко с лакътя на свободната ръка и повдигате опашката със същата ръка

Ако котето е погълнало отрова, температурата би започнала да пада под 37.5 градуса.

Ако стомахът му е раздразнен от нещо (напр. кост) - обратно - то би вдигнало температура над 39.2 градуса.

В двата случая го поканете със затоплено мляко или бульон, също нестудена вода.
Аватар
animalprograms

Мнениеот doei4eto » Пет Яну 04, 2013 12:00 am

Здравейте! Имам сходен проблем. Котарака ми е на 9 месеца и около месец и половина го кастрирахме и ваксинирахме. На 1-ви януари около 11 4аса отиде по голяма нужда( оттогава не е ходил до сега повече) и после започна да повръща. Първо повърна храната, която беше ял после повръщаше само бяла пяна. Повърна около 15 пъти. Заведохме го на ветеринар и там му биха антибиотик и деган. Температурата му беше 39 и половина. После беше доста унил и малко по-късно вечерта повърна отново, като имаше и парче косми. На другия ден пак повърна и пак имаше и косми. Ветеринаря му би отново деган и антибиотик. Температурата пак му беше 39 и половина. Даде ни да храним с Royal canin gastro intestinal. Като се прибрахме му дадохме малко и го изяде с голям ентусиазъм даже и ни мъркаше. След няколко часа пак му дадохме мъничко, но този път не изяде всичко и вече нямаше такъв ентусиазъм. Отиде по малка нужда и днес също ходи веднъж по малка нужда, но по голяма не. Днес преди обед пак повърна, като този път косми нямаше. Ветеринаря ни прати във Вива вет за ренгенова снимка на червата. Там казаха, че виждат някакви топки в по-предната част на тънките черва и че вероятно клизма не би помогнала да се изкарат, защото тя не стигала до този участък и може би трябвало операция. Върнахме се при другия ветеринар той каза че не вижда чак такива топки. Би му упойка и направи клизма, от която излезнаха много малко изпражнения и косми. Каза че тъй като температурата му е 40 и нещо, според него било нещо вирусно, защото ако било от космите температурата му трябвало да бъде ниска. Каза и че при такава температура е много вероятно да не издаржи операцията ако му бъде направена. Би му отново деган и антибиотик плюс витамин C и му сложи система с глюкоза. Каза ни утре отново да отидем за система и антибиотик. Беше ни казал и че би трябвало котето да изходи нещо от клизмата. Но като се прибрахме пак повърна два пъти и изходи съвсем малко като жълтеникаво желе. Сега пак ми изглежда много унил и изтощен не иска да пие вода или да яде. Предните дни също не е пил вода само една глътка мляко. Само посядва на различни места и седи така без да мърда. А пък вчера цялата нощ я прекара лежейки до парното. Извинявам се за твърде подробното обяснение, но сме много притеснени, че го губим :(
doei4eto

Мнениеот Катрин » Пет Яну 04, 2013 7:45 am

Здравейте,

Представям си колко обьркани се чувствате след мненията на двамата ветове. Имате ли вьзможност да отидете и на трето място, някьде с добра апаратура, за да се потвьрди има ли или няма топки в червата. Стискам палци котетата да се оправят.
„Котката няма нищо против да спите в леглото си. В края му.“ — Джени де Фриз
Аватар
Катрин

Мнениеот doei4eto » Пет Яну 04, 2013 1:27 pm

Всъщност до сега е преглеждан от 3-ма ветеринари. Първите 2дни беше на смяна един, а на 3тия ден друг ветеринар, който му направи клизмата и ни прати и за снимката във Вива вет. Те двамата смятат, че по-скоро е нещо вирусно отколкото да е запушен. Във Вива вет бяха направили и 2 снимка, на която по ясно да се виждат топките за да ни ги покажат и на нас, но чесно казано много много не се виждат топки … не знам :( За друга клиника с подобна апаратура знаем една, но когато избирахме къде да го кастрираме не бяхме останали много доволни от отношението там, а бях чула не много добри отзиви от мои познати. Но ако трябва ще го водим и там. Сега малко по-жив изглежда, но по принцип той е много игрив и закачлив, а за сега не е в предишната си форма. Хапна малко сякаш с апетит, пийна и малко топло мляко, надявам се да ги задържи. Ходи и до тоалетна, но само по малка нужда. Опита 2-3 пъти по голяма, но изкара съвсем малко нещо като бяло желе, което предполагам е вода от клизмата. Притеснявам се че не може да отиде по голяма нужда. Надявам се ако позадържи храната да успее после по нормалния път да я изкара… Днес пак ще ходим при ветеринаря да видим какво ще каже … :(
doei4eto

Мнениеот Катрин » Нед Яну 06, 2013 7:37 pm

Как е котето, какво става?
„Котката няма нищо против да спите в леглото си. В края му.“ — Джени де Фриз
Аватар
Катрин

Мнениеот doei4eto » Вто Яну 08, 2013 1:04 pm

В крайна сметка май се оказа запушване с разни боклуци, които е успял да налапа без да го видим, плюс косми. След клизмата известно време ходеше по често до тоалетната по голяма нужда и сега вече от вчера я посещаваме нормално. Изглежда всякаш е добре и силно се надявам да е така и да сме изчистили всичко. За сега сме само на суха храна на Royal canin gastro intestinal докато не ни свърши пакета, по предписание на ветеринаря. Той хич не е очарован, че не е успява да си извоюва нещо от това, което ние хапваме ама няма как, налага се да го преглътне :D
doei4eto

Котарачето ми е болно

Мнениеот richko » Пет Фев 01, 2013 8:03 pm

Здравейте! Имам котараче на 6 месеца (непородисто) днес сутринта около 07:00 чеса му сипах котешка храна от консерва и то най-лакомо си я излапа като всеки път, беше весело игриво нищо му нямаше. Тръгнах за работа и го оставих само в къщи като всеки друг ден, но на обяд когато майка ми се е прибрала от работа какво да види на 1 място котето повърнало храната си и на 7-8 места повърната бяла пенлива течност и от около 14:00 до към 18:00 когато се прибрах аз от работа то е повърнало още 4-5 пъти същата бяла пенлива течност. В същото време не иска да яде нищо нито да пие вода, лежи, стане за малко направи 3-4 крачки и се връща и пак ляга в легълцето си, като го галя мърка и се обръща по гръб да го галя по коремчето(нещо което винаги прави когато започна да си играя с него). Тръгнах да го карам на ветеринар, обаче като отидох беше затворено. Преди малко пак повърна 1 път дадох му кисело мляко разбито с вода обаче близна 1-2 пъти и повече не поиска. Котето е обезпаразитено, но не е ваксинирано никога. Моля за помощ, на какво може да се дължи това повръща, дали е налапал нещо което му дразни коремчето( по принцип много обича да си играе с найлонови пликчета да ги къса да боричка с тях..) :cry: :cry:
richko

Re: Котарачето ми е болно

Мнениеот elimn » Пет Фев 01, 2013 8:18 pm

Отговора може и да се съдържа във въпроса ти. Много вероятно щом къса пликчетата да е глътнало парченце и да му е подразнило стомахчето. Провери храната. Консервата отворена ли е била и къде е стояла. За дата също виж. Кога е обезпаразитено и как? Какво количество му даде? Да не е преяло? Огледай стаята в която стои. Да не би да е облизало някакъв препарат или нещо, което го трови. До утре, докато дойде време за лекар гледай дали пие вода, ако не му дай насила, но преварена. От повръщането може да се обезводни, а това е рисковано за живота му. Не му давай да яде нищо, защото корема му най вероятно е раздразнен. Без храна до утре нищо няма да му стане.
Истинската вяра означава любов към всичко живо. Кордовский
Аватар
elimn

Мнениеот Sineva » Пет Фев 01, 2013 8:22 pm

Единственото, което аз се сещам е да се надяваме котето да не се влоши до сутринта и да го заведеш на ветеринар (всъщност на вратата на клиниката не пишеше ли някакъв номер за повикване по спешност? Поне по тел. да ти кажат нещо..)
Има тук из форума по-компетентни форумци...дано тази вечер си включат компютрите!
Изображение
Аватар
Sineva

Мнениеот richko » Пет Фев 01, 2013 8:45 pm

elimn написа:Отговора може и да се съдържа във въпроса ти. Много вероятно щом къса пликчетата да е глътнало парченце и да му е подразнило стомахчето. Провери храната. Консервата отворена ли е била и къде е стояла. За дата също виж. Кога е обезпаразитено и как? Какво количество му даде? Да не е преяло? Огледай стаята в която стои. Да не би да е облизало някакъв препарат или нещо, което го трови. До утре, докато дойде време за лекар гледай дали пие вода, ако не му дай насила, но преварена. От повръщането може да се обезводни, а това е рисковано за живота му. Не му давай да яде нищо, защото корема му най вероятно е раздразнен. Без храна до утре нищо няма да му стане.

Ами и мен това ме съмнява да не би да е глътнал някое найлонче... Относно храната,нова не отваряна консерва с храна готова за консумация с пилешко месо в срок до 2014 година, съхранявана на стайна температура, порцията която по принцип му давам от нея е около 150-200 грама 2 пъти на ден сутрин и вечер като през другото време му сипвам гранулки да си хрупа когато поиска. Относно стаята в която стои няма никакъв достъп до препарати, което изключва възможността да се е натровило с нещо от сорта. Последно е обезпаразитявано преди 3 месеца с хапче "Бихелдон 150mg" като не му дадох цялото хапче а му настъргах малко от него в малко количество храна.
Относно отговора на Sineva, да имаше телефонен номер, но когато позвънях 2 пъти никой не ми вдигна.
richko

Мнениеот elimn » Пет Фев 01, 2013 9:09 pm

Признак за болест е и високата температура, но не знам.... Аз не бих се наела да меря. Ти, ако можеш я измери. На мен защо ми се вижда 150-200 гр. много, а и отделно гранули....Това 150-200 на 1 път ли е? Питай майка си освен храна друго забелязала ли е в повърнатото. Може да са косми, или и найлонче да е имало. От кой град си? Провери в нета за спешен ветеринар. Продължава ли да повръща?
Истинската вяра означава любов към всичко живо. Кордовский
Аватар
elimn

Мнениеот richko » Пет Фев 01, 2013 9:34 pm

elimn написа:Признак за болест е и високата температура, но не знам.... Аз не бих се наела да меря. Ти, ако можеш я измери. На мен защо ми се вижда 150-200 гр. много, а и отделно гранули....Това 150-200 на 1 път ли е? Питай майка си освен храна друго забелязала ли е в повърнатото. Може да са косми, или и найлонче да е имало. От кой град си? Провери в нета за спешен ветеринар. Продължава ли да повръща?

Ами да 150-200г на един път сутрин в 07:00 когато тръгвам за работа и вечер в 18:00 когато се прибирам и не смятам, че му е много тъй като същите порции ги яде последните 2 месеца без да е повръщал някога до сега, пък и на кутията пише "дневна доза за здрава котка 400г, за бременна 500г и т.н". В повърнатата храна не е имало нищо друго. От град Плевен съм, ако някой знае ветеринарен доктор, ще съм благороден ако ми даде тел. номер. От 19:00 до сега повърна само 1 път.
richko

Следваща

Назад към Здраве при котките