Без бълхи и без oтровни антипаразитни продукти

Проблеми възникващи в съжителството Ви с домашния любимец. Дране на мебели. Уриниране не където трябва. Котките и децата, котките и бабите, котките и телевизора...кой командва?!

Без бълхи и без oтровни антипаразитни продукти

Мнениеот animalprograms » Пет Мар 30, 2012 3:18 pm

Тази година пролетта настъпи сякаш изведнъж и въпросът със защитата от бълхи и кърлежи дойде на дневен ред. Авторитетни изследвания по света обаче поставят на дневен ред също въпроса за сериозните здравословни проблеми за домашните любимци и околните хора, свързани с употребата на популярни комерсиални продукти за защита от насекоми. Независимо от търговските марки на продуктите, най-често използваните в тях химикали се броят на пръсти: имидалкоприд, перметрин, пиретрини (вкл. делтаметрин, флуметрин), пропоксур, фипронил, naphthyl N-methylcarbamate (карбарил) и др.

Напоследък проучвах въпроса в повече публикации и от няколко аспекта и сега предлагам на стопаните на котки и кучета неголям списък с подходящи и същевременно безопасни средства: http://www.animalprograms.org/antiparazitni-sredstva.html
Аватар
animalprograms

Re: Без бълхи и без oтровни антипаразитни продукти

Мнениеот Desito i Pufito » Пет Мар 30, 2012 4:13 pm

Ние ползваме Fypryst/пипетка/! Евтино е /около 7 лв. / , трайността му е 2 месеца и се слага на вратлето ! Досега не сме имали проблеми!

Даже преди, се бяхме напълнили/буквално/ с бълхи! Бяха НАВСЯКЪДЕ - дрехи, нас, котки, апартамент, килими - ВСИЧКО! Един ден майка ми се ядоса, даде ми пари и ми каза да купя нещо, иначе ще я изхвърли :( Та така, купих го и беше много ефективно! Даже и майка ми не повярва, че изобщо се е изчистила :wink:

Така, че аз съм много доволна от него!
ИзображениеИзображение

Изображение <== PuffyИзображение От прекрасната svetlito78
Изображение
Аватар
Desito i Pufito

Мнениеот animalprograms » Пет Мар 30, 2012 4:48 pm

Доволна, но само заради бълхите. Сега става въпрос за опасните нежелани последствия. Затова, важно е да проверяваме кое е активното вещество.

Например, аз бях доволен от пудрата Тапилан (около 5 лв.). Ползвах го от 2001 до 2010 г. През това време, едно куче ми умря от тумор, една котка (от тумор в мозъка), и две котки с напълно неясно заболяване.

Аз започвам да намирам Stronghold за особено подходящ за котки, защото поставен външно ги спасява както от бълхи, така също от чревни паразити.
Аватар
animalprograms

Мнениеот Desito i Pufito » Пет Мар 30, 2012 4:57 pm

На нас пък Тапилан не ни действа :( Даже котката полудява, като усети миризмата му, и моментално бяга! Затова ако се пудрим, го правим на терасата :wink:
Все пак следващия път ще проверя активното вещество! :wink:
ИзображениеИзображение

Изображение <== PuffyИзображение От прекрасната svetlito78
Изображение
Аватар
Desito i Pufito

Мнениеот animalprograms » Пет Мар 30, 2012 5:45 pm

Fypryst е словенски препарат с Fypronil. Ето какво пишат от NRDC за тази субстанция (ако не ползваш английски, можеш да го преведеш грубо чрез http://translate.google.bg/):

"Fipronil is considered a possible human carcinogen. It also blocks a neural pathway responsible for preventing excessive stimulation resulting in over-excitation of the nervous system in both insects and humans. Fipronil binds less readily with mammalian nervous receptors than insect receptors, reducing its toxic effect in humans. Signs of poisoning from fipronil may include sweating, nausea, vomiting, headache, abdominal pain, dizziness, agitation, weakness, and tonic clonic seizures. When exposed to sunlight, fipronil breaks down into a compound nine to ten times as potent as fipronil itself. Studies have shown that fipronil residues from pet fur can get transferred onto a wipe or a child's hand. Fipronil is also suspected to disrupt the endocrine system. Fipronil is listed as a least-toxic chemical control by the Integrated Pest Management Practitioner. It is listed on EcoWise Certified IPM Program Materials List. There are significant health concerns associated with fipronil but in areas with severe tick problems, limited and careful use may be warranted.
Toxicity:
- Possible carcinogen
- Toxic to the nervous system
- Suspected endocrine disruptor"
Аватар
animalprograms

Мнениеот дезире » Пет Мар 30, 2012 6:19 pm

Статията е добра и образователна. Само искам да добявя, че отстраняването на кърлеж не трябва да става с гола ръка. Кърлежите са преносители на Лаймска болест и Кримска хеморагична треска и при спукването на кърлежа може да се извърши заразяване, ако самия кърлеж е заразен. За целта е добре да се ползва латексова ръкавица или поне найлонова торбичка. И въпреки, че съм против убиването на живи същества е добре кърлежа да бъде елиминиран. Доста ефикасен метод за отстраняването му е да бъде третиран с памук напоен с лакочистител с въртеливи движения, кърлежа се упоява и отпуска хоботчето си и пада с много лек натиск.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Мнениеот 2sexy4you » Вто Апр 03, 2012 10:57 am

Статията наистина е полезна, само не ми стана ясно всички препарати ли са за външни паразити, има ли някой който да е заместител на хапчетата/пастичката против вътрешни паразити?
Изображение
"Котката е пъзел, който не може да бъде нареден" - Хейзъл Никълсън
Аватар
2sexy4you

Мнениеот animalprograms » Вто Апр 03, 2012 12:57 pm

2sexy4you написа:Статията наистина е полезна, само не ми стана ясно всички препарати ли са за външни паразити, има ли някой който да е заместител на хапчетата/пастичката против вътрешни паразити?

Има такъв - Stronghold на Pfizer. Обръщам внимание, че това са капки само за външна употреба при спазване на инструкциите. Те унищожават бълхите и вътрешните паразити, когато вече са налице, и предпазват от бълхи за един месец.
Аватар
animalprograms

Мнениеот animalprograms » Пет Апр 06, 2012 3:58 pm

V-12, обичайно е да предпочитаме статуквото, когато то не предизвиква у нас особен дискомфорт. Колкото до мисленето с главите, понякога то трябва да е предшествано от проучване на въпроса. Тогава ще установим, че въпросът всъщност е за избора между опасно и безопасно, не непременно между синтетично и натурално.

Долу давам линк към резюме на доклад, озаглавен "Надеждност на селамектин при котките" (селамектинът е активната субстанция на Stronghold). Публикувано е на уебсайта на държавно учреждение в САЩ - Национален институт по здравеопазване към Министерството на здравеопазването.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10940537

Ето също преведена на български информация за фипронил, публикувана от друг авторитетен източник - Национален съвет за защита на ресурсите:
"Фипронил е считан за възможен канцероген за човека. Той също така блокира невронните пътища, отговорни за предотвратяване на прекомерна стимулация, в резултат на превъзбуждане на нервната система при насекомите, както и при хората. Фипронил се свързва по-трудно с нервните рецептори на бозайниците, отколкото с тези на насекомите, намалявайки токсичното си действие при хората. Признаците на отравяне от фипронил могат да включват изпотяване, гадене, повръщане, главоболие, болки в корема, световъртеж, възбуда, слабост, и тонично-клонични припадъци. При излагане на слънчева светлина, фипронил се разгражда девет до десет пъти, отколото може самият фипронил. Проучванията показват, че остатъци от фипронил от козината на домашни любимци могат да се прехвърлят чрез избърсване върху ръката на дете. Предполагано е, че Фипронил нарушава функцията на ендокринната система. Фипронил е посочен като ниско токсичен химически контрол от Integrated Pest Management Practitioner. Той е в списъка EcoWise Certified IPM Program Materials List.
Има сериозни опасения за здравето, свързани с фипронил, но в райони с тежки проблеми с кърлежи, ограничената и внимателна употреба може да бъде оправдана.
Токсичност:
- Възможен канцероген
- Токсичен за нервната система
- Подозиран като разрушител на ендокринната система
По-безопасни алтернативи:
- Вижте отблъскващите спрейове с етерични масла от лимонова трева, кедър, мента, розмарин или мащерка.
- При тежки проблеми, които изискват намеса на химикали, погледнете за по-нискорискови продукти, като например тези, които използват Pyriproxyfen, Nitenpyram, Spinosad, S-Methoprene, или Lufenuron като активна съставка."

(Източник: http://www.simplesteps.org/greenpaws-products#/h/+/559/622)

--
Аватар
animalprograms

Мнениеот animalprograms » Съб Апр 07, 2012 9:50 am

"Абе такова животно нема!"
Но сериозно. Не съм чел в точно тази насока и предполагам, че при такива препарати става резорбция през кожната тъкан и оттам включване в кръвообращението. По-разбираем може да е примерът с капките за бъбреци Фармалит, които проникват през храносмилателния тракт в кръвта и достигат бъбреците.

Освен това, американците не са вчерашни. Нещо повече, онези, които критикуват фипронил, дори не споменават селамектин. Тогава изглежда неуместно ние тук да опровергаваме едно постижение единствено с аргументи от рода на "патенти, реклами и пр."
Аватар
animalprograms

Мнениеот Anelia_Pavlova » Пон Апр 23, 2012 11:37 am

Здравейте,

И на мен ми стана много интересно как препарат, нанасян повърхностно може да унищожи чревни паразити, но пък не е невъзможно. Имаме коте на 5 годинки и до сега използвахме Frontline, но миналата година ни препоръчаха един американски продукт за външно обезпаразитяване на Sergeant's, който също е напълно натурален. Останахме много доволни, но тази година не мога да го открия. Ако някой може да ми даде информация къде да го намеря ще съм много благодарна.
Anelia_Pavlova

Мнениеот Катрин » Пон Апр 23, 2012 1:52 pm

Здравейте,

Тук е обяснено:
http://www.vvcbg.com/forum/pfizer/stronghold.pdf
„Котката няма нищо против да спите в леглото си. В края му.“ — Джени де Фриз
Аватар
Катрин

Мнениеот JulyMorning » Пон Апр 23, 2012 6:37 pm

Някой да знае добро средство против кърлежи? :roll:
За Petvital Verminex прочетох доста противоречиви мнения - според някои действа, според други ефектът е нулев.
Този Стронгхолд не ми стана ясно отблъсква ли и кърлежите - в едната статия пише не, в другата - да. Някой да има директни наблюдения?
Котките оставят следи от лапички в сърцата ни.

ИзображениеИзображение
Аватар
JulyMorning

Мнениеот animalprograms » Вто Апр 24, 2012 11:25 pm

JulyMorning написа:Някой да знае добро средство против кърлежи? :roll:
За Petvital Verminex прочетох доста противоречиви мнения - според някои действа, според други ефектът е нулев.
Този Стронгхолд не ми стана ясно отблъсква ли и кърлежите - в едната статия пише не, в другата - да. Някой да има директни наблюдения?

Производителят на Petvital Verminex посочва, че препаратът действа срещу кърлежи и бълхи. Тези дни обаче пак питах има ли наличност и отговорът бе "очакваме доставка".

Според производителя, Stronghold действа срещу бълхи и вътрешни паразити. Аз не съм сигурен дали котките често прихващат кърлежи, както кучетата. Ако не, за мен това би бил идеалният антипаразитен препарат за котки.
Аватар
animalprograms

Мнениеот animalprograms » Вто Апр 24, 2012 11:33 pm

Anelia_Pavlova написа:Здравейте,
... миналата година ни препоръчаха един американски продукт за външно обезпаразитяване на Sergeant's, който също е напълно натурален. Останахме много доволни, но тази година не мога да го открия. Ако някой може да ми даде информация къде да го намеря ще съм много благодарна.

Гоогле нищо не показва за наличност в България. Вероятно тази марка може да бъде доставяна чрез Amazon или E-bay. Марката обаче включва много и различни продукти, сред които има и опасни (напр. каишките: http://www.simplesteps.org/greenpaws-products#/h/+/+/919).
Аватар
animalprograms

Следваща

Назад към Грижи за котките. Съжителство и дресировка