Възстановяване след кастриране на женска котка

Всичко за кастрирането, разгонването, развъждането на котки и раждането

Възстановяване след кастриране на женска котка

Мнениеот danichka » Чет Мар 03, 2011 7:33 pm

Днес кастрираха котката ми. Много съм притеснена, знам че ще и мине замайването и ще се оправи. Но, не спира да си ближе раната и ме е страх, че може да я разрани. Сега я пазим, но като заспим през нощта...? Моля за съвет, какво да и сложа, за да не се достига? Не искам да я връщам в клиниката за поставяне на яка, само да се травмира повече. Моля за съвет, какви методи в домашни условия знаете? Благодаря преварително!
Аватар
danichka

Re: Възстановяване след кастриране на женска котка

Мнениеот megi » Чет Мар 03, 2011 8:35 pm

Нищо няма да и стане на котката, не се притеснявай :) Моята като я кастрирах се скри и не съм забелязала какво е правила, но дори да си лиже раната, това по скоро й помага, да заздравее по-бързо. Проблема е първите два дена, после нищо им няма на котките, поне при моята беше така, боля я два дена, не ходеше много и не ядеше нищо, после се оправи. Не се бой всичко ще е наред!
megi

Мнениеот danichka » Чет Мар 03, 2011 10:54 pm

Благодаря за отговора!
Аватар
danichka

Мнениеот Desita » Чет Мар 03, 2011 11:00 pm

Когато кастрирахме Джини,лекарят ми каза да й направя "боди " от дълъг дамски чорап,от най-тънките,защото са еластични.Пробих четири дупки за крачетата и лапите и така облечена стоя,горката ,докато не й махнаха конците.Налагаше се,защото се опитваше да си ги скъса.А и много скачаше и можеше да получи херния,а бодито ограничава движенията й.Джини не се чувстваше никак комфортно в това нещо и ми стана жал да я гледам така.Махнах го,за да видя какво ще прави,но започна да си дърпа конците и аз набързо пак го облякох.В един момент свикна.Но всяка котка е различна.Ако твоята е кротка,няма да има проблеми,само не й позволявай да си дърпа конците,защото езика им е грапав и да не скача на /от високо.Джини е лудо зверче,при нея това беше единственото решение.
Аватар
Desita

Мнениеот danichka » Пет Мар 04, 2011 12:09 am

Desita написа:Когато кастрирахме Джини,лекарят ми каза да й направя "боди " от дълъг дамски чорап,от най-тънките,защото са еластични.Пробих четири дупки за крачетата и лапите и така облечена стоя,горката ,докато не й махнаха конците.Налагаше се,защото се опитваше да си ги скъса.А и много скачаше и можеше да получи херния,а бодито ограничава движенията й.Джини не се чувстваше никак комфортно в това нещо и ми стана жал да я гледам така.Махнах го,за да видя какво ще прави,но започна да си дърпа конците и аз набързо пак го облякох.В един момент свикна.Но всяка котка е различна.Ако твоята е кротка,няма да има проблеми,само не й позволявай да си дърпа конците,защото езика им е грапав и да не скача на /от високо.Джини е лудо зверче,при нея това беше единственото решение.

Докторите не ми казаха нищо за конците. Кога се махат, след колко време? Или сами се разграждат? Не ми дадоха нищо за мазане, казаха, че ако не се ближе нямало проблем и да не я водя.. Ама как може котка да не се ближе..
Аватар
danichka

Мнениеот Desita » Пет Мар 04, 2011 12:44 am

Вътрешните конци се разграждат,но външните лекарят ги махна след десетина дни някъде.Първите дни я водих да сменят превръзката,да промиват мястото на операцията и да й бият антибиотик.Но това беше преди около две години.Може нещата да са се променили оттогава.
Аватар
Desita

Мнениеот gothic_queen » Пет Мар 04, 2011 1:09 pm

Ние кастрирахме нашата Блеки преди 2 месеца.Нщата бяха следните-имаше вътрешни конци,които ссами се разграждат и 3 външни шева,които трябваше да се махнат след седмица.Казаха да ги мажем през тази седмица с реванол.Не сме ходили да и бият антибиотик след операцита вета каза,че и е сложил всичко необходимо.И тя се ближеше много,даже още първия ден ги раздърпа,но нямахме проблеми...Имаше само удебеляване,което после се оказаха подкожни мазнини(тя си е дебеличка).Не сме и пазали раната по никакъв начин и въпреки че тя си е лудичка нямахме проблеми.Още първия ден хукна да играе и скача,даже ни беше страх да не се отворят вътрешните,но и това не стана.Даже ветеринаря каза,че имало случаи,когато котки след седница,сами си махали конците,и да не сме се притеснявали особено ако и това стане.Не е имала превръзка,шева беше намазан със зелено лекарство.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
gothic_queen

Мнениеот danichka » Пет Мар 04, 2011 2:12 pm

gothic_queen написа:Ние кастрирахме нашата Блеки преди 2 месеца.Нщата бяха следните-имаше вътрешни конци,които ссами се разграждат и 3 външни шева,които трябваше да се махнат след седмица.Казаха да ги мажем през тази седмица с реванол.Не сме ходили да и бият антибиотик след операцита вета каза,че и е сложил всичко необходимо.И тя се ближеше много,даже още първия ден ги раздърпа,но нямахме проблеми...Имаше само удебеляване,което после се оказаха подкожни мазнини(тя си е дебеличка).Не сме и пазали раната по никакъв начин и въпреки че тя си е лудичка нямахме проблеми.Още първия ден хукна да играе и скача,даже ни беше страх да не се отворят вътрешните,но и това не стана.Даже ветеринаря каза,че имало случаи,когато котки след седница,сами си махали конците,и да не сме се притеснявали особено ако и това стане.Не е имала превръзка,шева беше намазан със зелено лекарство.

:) Благодаря ти! Дано и с моето коте всичко да бъде наред. Притесняваме, че не яде цял ден, само тази сутрин яде малко суха храна. Пие вода но не пишка, дано да и мине.. Шева и беше намазан вчера, но днес вече е чист и изблизан, няма зачервяване.
Аватар
danichka

Мнениеот gothic_queen » Пет Мар 04, 2011 2:59 pm

Ами тя и нашата Блеки не изпозлзва тоалетна един ден,сигурно ги боли.Но все пак я наблюдавай-до вечерта трябва да се изпишка.Стискаме палци за скорошно оздравяване на мацата :wink:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
gothic_queen

Мнениеот Desita » Пет Мар 04, 2011 4:21 pm

Дано се възстанови бързо котето!Джини нямаше проблем с ходенето по малка нужда,но имаше запек от упойката.
Аватар
Desita

Мнениеот in4ey » Пет Мар 04, 2011 8:31 pm

И аз ви пожелавам бързо възстановяване! Нашата Миси я кастрирахме следобед, а вечерта вече си играеше и ядеше! :shock: А проблеми с ходенето до тоалетна не е имала, така че при всички котки е различно.
ИзображениеИзображение Изображение
Аватар
in4ey

Мнениеот danichka » Пет Мар 04, 2011 11:25 pm

Благодаря Ви! Ние вече сме по-добре! :D Дръпнала е едно конче и го ближе постоянно, дано да не се възпали. Иначе всичко друго е наред!
Аватар
danichka

Мнениеот in4ey » Пет Мар 04, 2011 11:30 pm

Ние докато отидем да й махнат конците, вече си беше свалила 1. :lol:
ИзображениеИзображение Изображение
Аватар
in4ey

Мнениеот kiril_ » Съб Ное 05, 2011 3:17 pm

Здравейте,
използвам тази тема /прочетох и другите две за кастрациите :D /, за да попитам нещо относно възстановяването на женска котка след кастрация :
В четвъртък кастрирахме нашата маца, в петък,т.е. вчера беше много зле не яде, не пи вода, само пишка няколко пъти. Което доста ме притесни, защото четох в другите теми, че повечето котни на втория ден са шест +/. Раната имаше странна подутита и доки каза, че е възможно да е разкъсала някой вътрешен шев...веднага хукнахме при него да я "опипа" няма паднали органи- да сме спокойни. ОК, добре обаче после и удари три спринцовки- кръвоспиращо, антибиотик и болкоуспокояващо. Котката се разтрепери като лист и до вечерта беше отпаднала много. Днес сутринта беше като нова, мяукаше за храна, дори се опита да скача на дивана, да се ближе...хапна, пийна, пикна :mrgreen: Дойде доки, заби и пак спринцовките, но тя полудя и болкоуспокояващоте не можа да и сложи :( Тръгна си доки и котката пак замяука от болки, накуцва /доФтора каза, че е от инжекцията в крачето/ и като легне крачето и трепери мяука жално и ме гледа в очите :( Имам чувството, че не й понасят лекарствата... Има ли антибиотик, който да се пие...прочетох в някоя от двете теми, че една дама препоръчва широкоспектърен такъв? Кое е по-добре... на хапчета или...боц-боц ?
Притеснявам се защото сутринта беше добре, ведра, мъркаше, хапваше- едвам измъкнах купата да не омете всичко, а сега пак е като парцал...чувствам се ужасно :(
Имаме и друга котка, на която също й предстой кастрация, та... се питам дали да не сменя доки /имам му доверие, но след тези два дни започвам да се питам дали
е добър/ и дали да не действам на собствена глава и да давам таблетки антибиотик ?

Благодаря предварително на всички :)
kiril_

Мнениеот дезире » Съб Ное 05, 2011 3:32 pm

Антибиотиците се поставят превантивно за да не развие инфекция след операцията. Мисля, че могат да се слагат и в мускула на плешката към вратлето. На една наша котка така й биха инжекция в крачето, уцелиха кръвоносен съд тече кръв, за това не съм фен на дългото бодене. Има антибиотици с остатъчно действие-една инжекция която действа 3 дни. Попитайте ветеринаря си за да не се налага непрекъснато бодене. Иначе сигурно той ви взема пари за всяко посещение и манипулация. Не се предоверявайте и питайте за името и предназначението на всяко лекарство което й дава.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Следваща

Назад към Кастриране, разгонване, развъждане и раждане