Легитимно Vs Любителско развъждане - мнения и разсъждения

Всичко за кастрирането, разгонването, развъждането на котки и раждането

Re:Легитимно Vs Любителско развъждане - мнения и разсъждения

Мнениеот natispain » Съб Май 02, 2015 10:56 am

Това е мое мнение, в Испания е малко по-развито, макар че човешката природа е една и съща навсякъде, България е на светлинни години от приемането на животните не като придатък за удобство на човека, а като същества със съответните права.
Личи си, че обичате 4те си котки, които използвате за развъждане, сигурно и другите, които са за продажба. Не пиша специално за вас, а по принцип.

И, точица, ако поне един човек влезе във форума и схване, че не трябва да купува котки, а да си вземе, да спаси някоя от хилядите бездомни котки или котила на безмозъчни стопани, които не си кастрират котките и после се чудят къде да изхвърлят и раздадат бебетата, ТОВА ВЕЧЕ ЩЕ Е УСПЕХ.
АКО ПОНЕ ЕДИН СХВАНЕ, ЧЕ ВСИЧКИ КОТКИ СА ПРЕКРАСНИ И НЕ СА СТОКА И ГИ ПРИЕМЕ КАТО СКЪП ПРИЯТЕЛ И ЧЛЕН НА СЕМЕЙСТВОТО СИ НЕ СПОРЕД ЦЕНАТА ИМ, А ЗАЩОТО СА, ТОВА Е ОЩЕ ПО-ГОЛЯМ УСПЕХ.

1. Идеята да се прави селекция на живи същества за капризите на човека е неморална, независимо колко са красиви и отново демонстрира арогантността и незачитането на природата от човешкия вид.

2. Следването само на суперстриктни расови признаци, който някой си е решил, че ще принадлежат на тая порода е опасно, защото се възпроизвеждат само между тях и няма разнообразие на гени и подсилване на имунната система, което е условие в природата за сила на вида. Нещо като жененето на кралете само помежду си със съответните идиотски последици.

3.Капризите на човека да създава изкуствено живи същества са произвели Регдола, който губи основното - ловния си инстинкт. Както и персийската котка, която е от породите, които най-трудно оживяват, ако останат сами, а екстремалите понякога са толкова екстремни, че имат здравословни проблеми и даже несъвместимост с живота. Да не говорим за сфинкса, дето извън къщи е обречен. Щото вече се изхвърлят персийки и даже някой и друг сфинкс, когато няма вече пари за гледане или капризът е свършил. Капризи на хората, чиито междинни и неуспешни варианти не виждаме, защото се рекламират само успешните. Но аз познавам човек, който спаси едно котило от една странна селекция, която беше от неуспешните, новата порода не се получи поради несъсответствие на някакви гени, котетата умряха малки освен едно, което изкара болно и страдащо до 5 годишна възраст, последната година на инжекции. Хората много го обичаха, но при следващата тежка криза решиха да го оставят да си отиде, да не се мъчи повече. Тя спаси само това котило.
Какво обаче е станало с другите котила?

4. Какви ли странни кръстоски са правени и какви ли котета са се получавали докато се стигне до съответната раса? Какво ли е ставало с тях? Какво става с котетата, които са пак прекрасни, но не отговарят стриктно на изискванията на породата? Продават се по-евтино като стока с дефект или какво? Дали грижите за тях докато успеят да се продадат са същите както за расовите и "недефектните", които са съответно по-доходни?

5. Как живеят майките, чиято основна задача е само да раждат? Тук не знам как са, но в истинските суперпрофесионални развъдници на най-чистите породи са раждачки на конвейер. Като спрат да раждат дали ги гушка и глези някой, както ние гушкаме домашните си котки, като благодарност, че са допринесли за забогатяването на собствениците? Или...?
И, разбира се, сигурна съм, че и сега се правят експерименти за обогатяване на расите и създаване на нови.

6. Идеята да се представят котките, отнася се и за другите животни, като скъпи автомобили или модни дрехи, които е престижно да имаш и затова са толкова по-скъпи е абсолютно грозна и неетична. Котката е превърната в търговска стока със съответните последици. Реклама на елитна стока, искам да си купя и аз, ако не мога ще си купя по-евтина, така процъвтяват всякакви търговци на животни - на елитни и не толкова елитни.

7. И втората последица е, че като цяло общественото мнение не гледа на животното като на приятел, като на част от семейството, а като на скъпа придобивка, с която да се похвалят. Колкото повече пари толкова по-скъпа и ефектна котка. За хорското мнение някога в България котка беше само персийската, сега рекламирането им внушава да смятат за котки и някои други породи. Затова европейската късоскосместа, естествен вид в нашите краища, най-силната и издръжлива порода, се превръща в улична превъзходна, която мачакат, тровят, ритат и убиват. Защото те не обичат животните, те обичат скъпия предмет, който са си купили. Като скъпата кола или последната модна дреха.

Приятел не се купува.

Само някои си взимат и си гледат каквито и да били котки, с които се кръстоса животът им, и те стават техни скъпи приятели и членове на семействата им. Само някои обичат животните каквито са и им помагат и ги спасяват, колкото могат. Но те са малко. И животните си измират, защото на тях се гледа като на боклук, не са Мерцедес нито Армани, също така част от свободните домове отиват за купените расови котки, щото те са престижни и така нататък...

И да, може би темата е за раздела за бенгалските котки. Да се прави реклама на развъдник не изглежда коректно за раздела Моята котка, може би за тоя раздел са само вашите 4 котки, останалите са чужда стока. Но това е само мое мнение.

И не, не казвам всичко това, защото съм бедна и не мога да си купя скъпа котка, та затова си гледам моите превъзходни. Имам достатъчно пари да накупя няколко двойки бенгалски или каквито и да било, да наема голямо помещение, да си ги гледам стриктно и расово и да си ги продавам. Но, както казах в началото, игра на бог и съответно печелене на пари от това е крайно неетично. За мен поне.

А кой е казал, че само расовите котки трябва да се продават. Щом приемаме играта с породите и продажбата на котки, то къде е границата? Който произвежда не съвсем расови, но подобни и красиви що да не ги продава, макар и на по-евтини цени, щом има купувачи? Търсене и предлагане. Кой е казал, че точно тия раси и точно тия гени са за продажба, другите са за подарък или за боклука, тоест улицата?
Или приемате продажба и обогатяване на гърба на животните или не?

То и Хитлер искаше съвършена германска раса, ама аз щях да съм за улицата по неговите селективни критерии :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock :D :

Все повече се убеждавам, че човекът, с цялото си безразличие и арогантност към природата и нейните създания, е най-голямото зло за Земята, която все повече му отмъщава, впрочем.
Последна промяна natispain на Съб Май 02, 2015 11:18 pm, променена общо 6 пъти
Аватар
natispain

Re: "Леопардовият" ми прайд

Мнениеот Rosi_72_ » Съб Май 02, 2015 5:41 pm

Мисля като Точица. Но това което написа Нати за мен е голата истина. Права е напълно. Нати, ако беше Хитлер жив и на власт нямаше да сме на улицата, а в газови камери. :mrgreen: Мисля, че трябва да се спрем и да не спорим в Моята котка. Дано повече хора с моето мнение и други да го прочетат изказването на Нати и да се замислят. Аз не бих могала да го напиша така точно. :oops:
Последна промяна Rosi_72_ на Нед Май 03, 2015 8:42 am, променена общо 1 път
Аватар
Rosi_72_

Мнениеот Kot » Съб Май 02, 2015 11:08 pm

Писах и трих и се чудих как да изляза от офтопика. Накрая реших, че няма смисъл да пиша философски излияния, защото Нати е казала общо-взето това, което мисля и аз.
Всъщност бих могъл да добавя още малко.
Винаги съм искал да имам котка, но не съм вземал по редица причини. Преди 20 години имах, но видях колко са щастливи сред природата и не смятам, че трябва да се месим в естествения им ход на развитие. Още повече, че макар и любимият ми Пешо да не е сред живите отдавна, негово копие се появи преди години (не е единствен), негов наследник, но изчезна и той наскоро. Бих искал да ги пускам да излизат когато пожелаят, сигурен съм, че ще се връщат, за да са свободни и щастливи. Дори и да не се връщат. Ако можеше да живеят свободни и да се размножават, а поколенията им да оцеляват, бих бил много щастлив. Но знам, че няма да стане. Вече съм загубил няколко котки, знам че като остареят вече искат само вкъщи и предпочитам да са тук живи, отколкото навън сред изроди до някое време. Мисля, че е несправедливо, че това не може да стане, че Гергана и вероятно Рижо не ще оставят нищо след себе си, освен спомените, а същевременно някакви купешки котки имат "родословие".
Не знам кой е създал котката, но е направил много добре!
Аватар
Kot

Мнениеот prikazka » Нед Май 03, 2015 1:54 am

Наистина темата се превърна в чист спам,за което много съжалявам и предлагам модераторът да изтрие повечето коментари или да ги премести в подходяща тема,защото това е темата на ир4ик,а не тема за размисъл по принцип.

Селекция е имало и ще има,независимо дали на нас ни харесва или не.Благодарение на нея има днес домашни животни..Ако човекът не е започнал несъзнателно още да одомошнява животните сега да ги няма и нашите Томчовци,Пешовци и проче котки,кучета,коне,крави,овце,кокошки ,селскостопански култури и т.н.Всички са били диви и селекцията е тази,която ги е направила домашни през хилядолетията.В природата на човекът е да се стреми към нови светове,открития,към красивото,към по-плодородното,по-доходоносното и т.н.В стилът на лекцията по политикономия-към прогрес.Маугли и Тарзан са герои,родени в главите на хора,но аз и вие едва ли щяхме да живеем с черни пуми и вълци..предполагам само.
Това,че у нас е пълно с бездомни кучета,котки и хора не означава,че трябва да отричаме всичко и да правим целия свят само черен или само бял.
Къде е границата..амии, няма такава..защото това не е математика.Аз също съм купила котаракът,за 30 лв,от улицата..може би не трябваше?
А Хитлер,не е успял с идеята за чиста арийска раса,но пък всяка свекърва или тъща се опитва да се намесва в селекцията на рода си и то съвсем съзнателно,като истински селекционер :wink:
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот natispain » Нед Май 03, 2015 2:04 am

Да одомашняваш животно не е селекция.
Аватар
natispain

Мнениеот prikazka » Нед Май 03, 2015 2:16 am

Напротив,това е началният етап,който започва преди 5 хилядолетия,а след това започва и съзнателната селективна дейност,но нямам намерение да споря,не е това целта ми.
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Re: Легитимно Vs Любителско развъждане - мнения и разсъждения

Мнениеот natispain » Нед Май 03, 2015 5:06 am

Ако одомашняването беше развъждането, за което говорим, котките, които споменаваш, нямаше да минат и първата селекция, щяха да влязат в графа дефектни.
Но е добре, че след твоята намеса преместиха постовете в подходящата тема.
Аватар
natispain

Мнениеот Cindy_1 » Чет Май 07, 2015 7:24 am

Гаранция дори в "легитимното" развъждане няма кихаш 800 лв дават ти го на 45 дни.......... ФАКТ !!!! А, също така съм срещал хора с болни котки от развъдници......
Изображение
Аватар
Cindy_1

Мнениеот prikazka » Вто Май 12, 2015 1:28 am

Нати,аз не слагам знак за равенство,просто отбелязвам от къде тръгва цялата галимация...естествено,че това не е днешното развъждане,а е просто началото,от което човечеството се" светка" .Да,може би,за котките имаш право,че освен за компаньони те не могат да бъдат полезни на човека с друго в градска среда освен мишелов,но говорейки по принцип селекцията няма как да бъде отричана.Това,че твоите котенца не хапят е именно поради факта,че са плод на домашни котки,които са загубили в голяма степен дивия си нрав.А това,че моят господин хапе е точно,защото е роден на улицата и гените му са от някой доста див татко(образно казно).Ако знаех предварително какво ще ми се падне,може би,бих се ориентирала точно към породисто коте,от порода,която се знае,че е ленива,кротка и л....Не защото не харесвам дивачета,а защото имам" проблем с кожата" и хапането ми причинява още повече проблеми.Аз страдам от псориазис и всяка драскотина или друго нараняване от Томи се превръща в плака(мечтата на всяка жена..особено суетна).На мое място ,убедена съм,почти 99% от хората биха махнали котката без много мисъл на кого и как,просто биха се отървали бързо,но от друга страна си мисля те пък нямат ли право на домашен любимец,защо пък да нямат избор да си купят коте с благ и мек нрав..По същия начин разсъждавам и за консумацията на месо,за носенето на кожи и други естествени материи..защото малко хора се замислят,че има хора по-различни и понякога нямат дори право на избор.
В конкретния случай,за котките на ир4ик си мисля,че е по-добре да си купят красива котка,напомняща дивото,от колкото да гледат истински хищници зад високите огради,за които никой не смее да говори,каквито случаи има доста сред новобогаташите.
Вписах се в гафа 'разсъждения" :D
Аватар
prikazka

Предишна

Назад към Кастриране, разгонване, развъждане и раждане