Кастрация на котки

Всичко за кастрирането, разгонването, развъждането на котки и раждането

Re: Кастрация на котки

Мнениеот LittleGoldie » Съб Фев 20, 2016 5:35 pm

Здравейте! Имам мъжки котарак на 9 месеца. От известно време наблюдавам, че започва да се разгонва - търкаля се, мяука, беснее (но беса не го взимам като признак на разгонване, защото си е луд по рождение :lol:). Дори вчера си беше извадил онова нещо от хралупката. :lol: :lol: :lol:
Преди също съм имала мъжки котарак, който вече е покоен :(, но идеята ми е, че симптомите на разгонването са ми съвсем ясни и съм сигурна, че са налице. Тъй като предният ми котанчо не беше кастриран, нямам никаква идея как стоят нещата с кастрацията, затова искам да задам няколко въпроса. Държа да отбележа, че никога не съм давала хапчета за разгонване нито на предишния, нито на този котарак! Никога не бих го направила.
Минавам към въпросите:
1. Мога ли да го кастрирам сега или трябва да изчакам да навърши поне 1 година? Кога въобще е най-подходящият момент за това - трябва ли да премине разгонването или може и докато е разгонен?
2. Колко горе-долу струва кастрирането?
3. Трябва ли да остане във ветеринарната клиника или мога веднага да си го прибера?
4. Трябва ли да стои гладен преди и след процедурата? Колко време?
5. Препоръчайте ми добра ветеринарна клиника, в която можем да го заведем. Става дума за град София.
Благодаря предварително на отзовалите се!
Изображение
Аватар
LittleGoldie

Мнениеот serena70 » Съб Фев 20, 2016 6:33 pm

Да отговоря за това, което знам:
1. По принцип може да бъде кастриран на тази възраст. Ако не е чак толкова нетърпимо, изчакайте да направи годинка, но като се почне сега, занапред някой и друг месец все ще има разгонени женски, та и мъжките покрай тях. Мисълта ми е, че може и да не премине много скоро, може да го кастрирате и така както е.
2. Процедурата при мъжките обичайно е на половин цена от операцията при женските, при моите беше 40 лв.
3. Може да си го приберете още същия ден, желателно е след като се е събудил от упойката.
4. Преди кастрация вода и храна може да получи последно вечерта преди деня на операцията. След това първите няколко часа след като е излязъл от упойката е по-добре да не му давате храна, евентуално само малко вода, и то не веднага като си го приберете.

По точка 5 ще трябва да се включат софиянци.
Само ще добавя, че при мъжките процедурата е доста по-лека, отколкото при женските, и възстановяването им е почти светкавично, поне при моите двама беше така, още същата вечер си вървяха нормално, а на другия ден си се държаха съвсем по старому, нямаше я агресията (при единия, беше на годинка и 3-4 месеца) и маркирането (при другия, той беше да 3 годинки и малко).
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот animalprograms » Съб Фев 20, 2016 8:39 pm

1. Ние направихме грешка, като кастрирахме един младеж едва след като започна да маркира, на възраст около 15-16 месеца. Лошият навик остана, макар урината да не е люта както при некастрираните. Има котараци, които не маркират, но човек не знае предварително. От друга страна, кастрацията на мъжките твърде рано, преди развитието на пениса, може да се окаже фактор за запушване на уретрата в случай на образуване на кристали в уринарния тракт. Ако сега трябва да решавам, бих сторил това на възраст около 12 месеца.

3. Излизането от упойка и вземането на животното след кастрация при опитен хирург става до един-два часа. Има клиники, чиято политика е да прилъгват стопаните да оставят животните си за едно или повече денонощия, което е чиста печалба за клиниката и излишен стрес за животното.

5. Ние направихме всичките хирургии през последните шест години при др Цветомила Стефанова (кв. Лозенец) и доц. Димо Димов (кв. Стрелбище).
ПОДКРЕПЕТЕ ПЕТИЦИЯТА ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ: https://www.change.org/p/roumen-hristov ... s-bulgaria
Аватар
animalprograms

Мнениеот LittleGoldie » Сря Фев 24, 2016 12:59 am

Благодаря, възнамеряваме да го заведем около април месец. То не знам дали е готов за това, защото дори още не е сменил зъбите, ама това е друга тема. Иначе се развива прекрасно, станал е голям красавец, но тези зъбки ме притесняват. Въпреки това, няма никакви признаци на неразположение и затова не искам да го мъкна по ветеринари само заради зъбките, просто ще се стресира излишно. Смятам когато го заведем за кастрация, да попитаме и за тях. Определено още си е детенце, но се надявам след 1-2 месеца да улегне малко. Вярвам също така, че кастрацията е за негово добро и е по-добре да се случи, докато още не е започнал да маркира. Предният ми котарак маркираше и беше един малък кошмар, само тичахме с парцалите по него. :D
Още веднъж благодаря!
Изображение
Аватар
LittleGoldie

Мнениеот tochica » Сря Фев 24, 2016 10:17 am

Април месец е хубаво време, защото още няма да са започнали жегите. Защо си мислиш, че не си е сменил зъбките?
It would be funny if it were not so sad: people may feel they aren’t getting enough affection from their cat, while their cat may feel they aren’t getting enough attention from their person.
Аватар
tochica

Мнениеот LittleGoldie » Сря Фев 24, 2016 1:42 pm

Радвам се, че одобряваш април месец, ще пишем как е минало.
Относно зъбките, аз още от 5-тия месец започнах да го дебна, дори попитах във форума дали са сменени и получих като отговор, че не са. Бях дала тази снимка: http://prikachi.com/images/842/8460842f.jpg
В момента зъбите му са абсолютно същите, въобще няма никаква промяна. Аз, както казах, още от 5-тия месец го следя, почти всеки ден му ги проверявам, но въобще не е имало промяна. Веднъж беше получил едно кървене, предполагам, че се е дължало на някакъв опит за смяна на зъбите, нооо не знам. Също така, малкият постоянно гледа да захапе нещо и да го дъвче, личи си, че го сърбят зъбките и се чуди как да ги почеша. :)
Мисля, че може и да е сменил 1-2 зъба, но не от кучешките.
Изображение
Аватар
LittleGoldie

Мнениеот animalprograms » Сря Фев 24, 2016 7:08 pm

Виж отговори в темата за зъбките: http://kotkite.com/forums/viewtopic.php?f=1&t=744&start=60
ПОДКРЕПЕТЕ ПЕТИЦИЯТА ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ: https://www.change.org/p/roumen-hristov ... s-bulgaria
Аватар
animalprograms

Мнениеот dochetooo » Пон Мар 07, 2016 9:08 pm

Другият петък - 18.03. имаме записан час за кастрация на Дара. Че от сега ми е свито сърцето, предполагам се досещате. :) Това, което се чудя е, дали почивните дни са достатъчни да съм с нея и евентуално в понеделник да я оставя самичка или и в понеделник да я наглеждам, какво ще ме посветвате? Днес, когато запазих часа ми обясниха стандартните неща - задължително гладна и че вариантите са два - да я взема веднага след кастрацията или малко по-късно, когато ще е излезнала от упойка. И тук не знам, кой вариант да предпочета. Шая не беше кастрирана и всички тези неща в момента са ми новост. Колежка си кастрира питбулката в тази клиника, успокоява ме, че всичко минава, те даже вечерта бяха излизали за мъничка разходка. Офф.....до тогава ще изникнат още много въпроси, но това се сещам в момента :)
Аватар
dochetooo

Мнениеот svetlito78 » Пон Мар 07, 2016 10:08 pm

Според мен до понеделник вече ще е добре и можеш да я оставиш. Аз бих те посъветвала да е излязла от упойката преди да я вземеш, особено щом имаш доверие на лекарите. Ще стискаме палци и лапички всичко да мине безпроблемно!
Изображение
Аватар
svetlito78

Мнениеот tochica » Пон Мар 07, 2016 10:28 pm

Според мен ако имаш възможност да не решаваш от сега, а да я видиш как ще е през уикенда и тогава да решиш за понеделника е най-добре. Аз до сега винаги съм ги взимала напълно събудени, никога не са ми предлагали друго. Не знам какво е предимството да я вземеш веднага, предполагам, че се събужда вкъщи в позната среда? Аз лично винаги бих предпочела да я взема по-късно. Едно, че ако нещо стане там могат веднага да реагират, друго че не могат да си регулират температурата, а на вън си е още студено и трето, че не съм виждала как животно излиза от упойка, не знам кое е нормално и бих се побъркала от притеснение.

Няма как да не се притесняваш, но наистина до няколко дена всичко е забравено. Възстановяват се учудващо бързо.

Даричка сигурно много е пораснала. Много бих се радвала да видя. :)
It would be funny if it were not so sad: people may feel they aren’t getting enough affection from their cat, while their cat may feel they aren’t getting enough attention from their person.
Аватар
tochica

Мнениеот Koti&Lucy » Вто Мар 08, 2016 2:50 am

При нас с Луси и Коти на времето, когато ги водих за кастрация процедурата протече по следния начин : бяха оперирани една след друга като операцията на всяка една траеше по половин час. И двете не бяха излезли от упойката като ми ги връчваха една след друга, затова бях си осигурила три плътни почивни дни, за да може да ги гледам докато се убедя, че са се възстановили успешно. Събуждането иначе беше притеснително за мен, защото само ставаха и залитаха, и не знаеха къде се намират. Но само първите часове бяха по -трудни,тъй като постоянно ги пазех, за да не им се отвори операцията. Общо взето наистина бързо се възстановиха,но според мен е по -добре за по-голяма сигурност три дни, въпреки че ветеринарите казват, че 2 дни са достатъчни. Стискам палци всичко да мине бързо и рутинно.Нямаме търпение да видим нови снимки и да прочетем нови историйки за Даричка!
Изображение Изображение Изображение

Радвайте се осъзнато на всеки един миг от живота си и знайте, че няма нищо сигурно и постоянно. Просто нещо или някой го има точно в този момент и Вие осъзнато му се радвайте.
Аватар
Koti&Lucy

Мнениеот dochetooo » Чет Мар 10, 2016 7:06 pm

Благодаря много на всички за съветите. Мисля да си взема отпуска и за понеделника, ако ми разрешат :) За момента, в който да си я взема още го обмислям и не съм решила, и двата варианта си имат своите предимства и недостатъци. И аз се надявам да мине леко и безпроблемно, успокоява ме това, че тази клиника е с едни от най-положителните отзиви в града и че познати са си кастрирали животните там. Уффф, да идва и да минава вече този момент :?
Колкото до Даричка - наистина е доста пораснала и палава, ще сложа снимки и ще пиша повече тези дни в нейната си темичка :)
Аватар
dochetooo

Мнениеот serena70 » Чет Мар 10, 2016 7:32 pm

Успех и на двете, но за вземането е по-добре да си я вземеш вече излязла от упойката, според мен така е редно.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот dochetooo » Пет Мар 18, 2016 8:35 am

Благодаря, Серенче! Ще я взема излязла от упойка, така и аз реших, че е най-правилно. Днес е денят и ми е много притеснено, не ми излиза от ума какво й причинявам и все пак знаам, че това е правилното и е за нейно добро. Стискайте палци, часа ни е за 11.30, ще пиша като се приберем. :?
Аватар
dochetooo

Мнениеот FEFRONIA » Пет Мар 18, 2016 10:31 am

Dochetooo, в коя клиника ще водите Дара? Ние имаме час за утре при д-р Коко за Зина.
Досега не съм ходила там, уж добри отзиви, но... Въпреки, че доста котки сме кастрирали пак много се притеснявам.
Дано и при вас нещата минат без проблем. Стискаме палци! И вие на нас.
Аватар
FEFRONIA

ПредишнаСледваща

Назад към Кастриране, разгонване, развъждане и раждане