Абцес - лечение?

Болести, травми и странно поведение при котките. Съвети за добра грижа. Ветеринари и ветеринарни клиники.

Абцес - лечение?

Мнениеот Саня » Пет Авг 17, 2012 10:21 pm

Здравейте, имам котенце на 3 месеца. Днес установих, че едната му бузка е необичайно подута - на допир се усеща като голям мехур пълен с течност. Котето не издава никакви признаци на дискомфорт - храни се нормално, активно е, играе си. Казаха ми, че най-вероятно е абцес... Не съм се сблъсквала с такъв проблем до сега, а отглеждаме котки откакто се помня. четох доста негативни коментари по въпроса и съм малко стресирана :( друг проблем е и фактът, че в нашия малък град е невъзможно да се намери ветеринар през уикендите. Та ако някой може да сподели нещо от личен опит за евентуално лечение, протичани на болестта и т.н. моля да пише...
Саня

Re: Абцес - лечение?

Мнениеот prikazka » Пет Авг 17, 2012 10:55 pm

Саня,щом котьо има оток не разчитай на виртуални мнения и лечение а търси навременна помощ.Кой какво казал и предполага..хич не чети форуми,а търси лекар,знаеш колко е опасно това,а може и да е съвсем друга диагнозата(ужилване например).Късмет и бързо оздравяване!
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот animalprograms » Съб Авг 18, 2012 7:54 pm

Дано да е маистина мехур, т.е. абсцес. Абсцесът "узрява", котката го разчесва, спуква, и той изтича и завяхва. В случая обаче това е на лицето, което представлява някакъв риск, макар минимален. Затова, щом имате ветеринар налице, посетете го без отлагане.
Аватар
animalprograms

Мнениеот mimssssi » Сря Авг 22, 2012 1:23 pm

Ако е абсцес трябва ветеринар да го среже мъничко, така че да изтече гнойта. След това се почиства със спирт или нещо друго и се бие антибиотик :) След това трябва често да почиства, за да не се замърси, докато заздравее.
П.П. Сега виждам, че темата е малко стара. Оправи ли се котьо?
Изображение
-Какво те кара да мислиш че хората са ужасни?
-То пък едни хора...
Аватар
mimssssi

ЗДРАВЕЙТЕ

Мнениеот blagi4ka_ » Чет Окт 03, 2013 1:45 pm

котката ми имаше издутина под лявото ухо на гушата и след това се спука и стана на рана ,какво ли може да е това :shock:
blagi4ka_

Re: ЗДРАВЕЙТЕ

Мнениеот shiny » Чет Окт 03, 2013 3:03 pm

Абсцес? Ужилване, следи от нокти на друга котка? :shock:
Things happen slowly in cat world.
Аватар
shiny

Мнениеот blagi4ka_ » Чет Окт 03, 2013 3:33 pm

shiny написа:Абсцес? Ужилване, следи от нокти на друга котка? :shock:

НЯМАМ ПРЕДСТАВА ,ПРОСТО СЕ ПОЯВИ ,И СЛЕД ТОВА СЕ СПУКА И СТАНА НА РАНА
blagi4ka_

Мнениеот дезире » Чет Окт 03, 2013 3:43 pm

Каквато и да е причината, а най-вероятно е било абсцес, който се е спукал е необходимо антибиотично лечение. Мазането не е удачно, защото ще го оближе, консултирай се с ветеринар да ти даде лечение.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Мнениеот blagi4ka_ » Чет Окт 03, 2013 3:52 pm

ДА ,БЛАГОДАРЯ
blagi4ka_

абцес

Мнениеот Жоро » Чет Юли 24, 2014 2:05 pm

Имам котарак на 9г., който живее на вилата ми. Преди две седмици се отвори голяма гнойна рана на врата след сбиване. Нямам кола, транспорта до София винаги е бил проблем, а и той едва ли би влязал в клетка, много е див и свободен. Имам добър ветеринар в квартала. Започнахме лечение с антибиотик и чистене на раната с йодасепт и мазане с Вишневски. Аз снимам през ден раната и отивам в София. Раната проби кожата и се видя тъканта отдолу, после образува по краищата кора, а преди няколко дни кората започна да омеква, да се разпада и да се отделя от краищата. Доктора каза, че това е добре, затваря се. Спряхме йодасепта, мажем само с Вишневски. Спряхме и антибиотика, десет дни го давахме. От раната тече някаква сивкава течност, която не знам каква е. Доктора каза, че може да не е гной, а нещо с което организма се лекувал. Някой може ли да каже какво е?
Ако някой е лекувал подобна рана, ще се радвам да сподели опит. Какво да очаквам, за какво да внимавам и как евентуално ще продължи оздравяването? Какви са опасностите?
Благодаря предварително :)
Жоро

Re: абцес

Мнениеот Жоро » Чет Юли 24, 2014 2:17 pm

Така изглеждаше раната преди два дни:

Изображение
Жоро

Мнениеот дезире » Чет Юли 24, 2014 5:45 pm

Моя дворен-бездомен котарак имаше на два пъти такива абсцеси, повлияха се от антибиотик, мисля че ветеринаря е провел добре лечението и дано имате подобрение.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Мнениеот Жоро » Пет Юли 25, 2014 10:32 am

Дезире, на Вашият котарак раните бяха ли толкова дълбоки, че да пробият кожата? Слагахте ли превръзка? Понеже нашата рана е на такова място, че превръзка не се задържа.
Жоро

Мнениеот дезире » Пет Юли 25, 2014 5:14 pm

Да, раните бяха много дълбоки, точно като на Вашата снимка, превръзки не съм слагала, че котарака си живее на улицата и идва да го храня в двора.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Re: абцес

Мнениеот marilie » Пет Юли 25, 2014 5:52 pm

Жоро написа:Какво да очаквам, за какво да внимавам ... Какви са опасностите?
Благодаря предварително :)

След такава дълбока рана от ухапване, е добре да внимавате за симптоми на котешки имунодефицитен вирус (котешки спин). Той е много разпространен при скитащите котки, и заразяването става най-вече при подобни дълбоки ухапвания.
Симптомите са внезапна загуба на тегло, тежко разстройство на храносмилателната система, тежка форма на кожни проблеми.
За раната, изглежда добре е подходено, въпреки ужасяващия й вид - дано антибиотика е свършил нужното. Раната е добре да остане непревързана, за да 'диша', и за да изтичат свободно секретите които се образуват. Ако тези секрети обаче придобият зеленикав цвят и започнат да миришат силно, това значи че антибиотика не е подействал докрай. Добре ще е да се почиства и промива раната възможно най-често.
Изображение
Аватар
marilie

Следваща

Назад към Здраве при котките