Микроспория

Болести, травми и странно поведение при котките. Съвети за добра грижа. Ветеринари и ветеринарни клиники.

Микроспория

Мнениеот Rado » Пон Фев 01, 2010 12:52 pm

Поставиха ни диагнозата днес. Джаспър има оголени петна по главата - бузите, шията, под окото, на челото... От днес е с яка, мажем го със Спорил и приема хапче за имунната система... Дано успеем да се отървем от тия гадории... И дано не се пренеса заразата и върху нас... Кажете от вашия опит- какво друго да предприема????
Аватар
Rado

Re: Микроспория

Мнениеот marilie » Пон Фев 01, 2010 6:16 pm

Ето още една такава тема - http://kotkite.com/forums/viewtopic.php?f=1&t=342
Може да прочетете за опита на други.
Изображение
Аватар
marilie

Мнениеот люба иванова » Пон Фев 01, 2010 9:45 pm

Спорила между другото не действа на микроспорията, която е основен причинител на гъбични инфекции при котките.
Изображение
Изображение
Аватар
люба иванова

Мнениеот люба иванова » Пет Фев 05, 2010 2:55 pm

Много ефикасни са противогьбичните антибиотици и препарати (гризеофулвин, нифимицин, трихоцетин, абридерм и др.)След консултация с лекар!!!
Изображение
Изображение
Аватар
люба иванова

Мнениеот ninadudeva » Сря Мар 17, 2010 3:56 pm

Във Ветеринарния институт до Пирогов, мисля че е бул. Пенчо Славейков има Катедра по микология. Там преди години си водихме котката, взеха материал от козината с микроспория и ни направиха мехлем след изследването. Но сега има друг ред, май не се допускат вътре животни, но за дом. любимци все пак питайте по телефон- има информация. Спорила не помага. Освен това потърсете он-лайн хомеопатия за животни, трябва и вътрешно да се дава хомеопатия, за имунната система, има и за екземи и спории хомео цярове. Има хомеопат за дом. любимци, намерете го ако искате в интернет. Много е сериозно това заболяване, не си хабете пари и време, по добре ги дайте в правилна насока и ликвидирайте проблема
ninadudeva

Мнениеот tonito27 » Чет Ное 18, 2010 5:26 pm

Да бутна напред отново тази разисквана стократно тема.
Писала съм неотдавна за моята котка....с микроспория е вече почти 2години.Паяви се няколко месеца след като я взехме мъничка,явно беше заразена още в котилото.С какво ли не мазахме и колко инжекции бихме.Отихваше за период от време и пак се появяваше.Най дългия ни период,беше това лято....от началото до оня ден нямаше и помен.Сега отново се появи :( Вет се опасява да не е станала хронична/ако съществува изобщо хронична микроспория/. Фифа се чеше ужасно зад ушите ,до кръв....ходи и си клати главата,направо е ужасно.Някой беше споменал някъде за лекарства за хора,които лекуват микроспорията.Моля тези,които имат опит с тези лекарства,да пишат.
Фифи Изображение
Аватар
tonito27

Мнениеот eleonoraeleonora » Нед Дек 05, 2010 1:55 pm

Преди гоодини имах сеамка, която след раждането на 5 котенца получи микроспория.Поне така казаха докторите.Какво ли не опитваха ...накрая остана с козина само по крайниците....Посъветваха ни да я мяжем с Sporyl / швейцарско производство / .....и с много търпение след месец всичко се оправи и доживя до 15 години без повече проблеми
eleonoraeleonora

Мнениеот anjilina » Вто Юли 24, 2012 12:01 pm

Честито!
И ние сме с микроспория. Микробиологичното изследване на козината е категорично. Да го мажа и къпя просто няма смисъл, как се маже цяла котка 10 дни по 2 пъти на ден? Че той ще се побърка... Ветеринарят категорично препоръча 2 инжекции през 2 седмици. Утре сме на инжекция.
Аватар
anjilina

Мнениеот Sineva » Вто Юли 24, 2012 2:05 pm

Anjilina, нашият също има микроспория. Къпем го с шампоан Низорал веднъж на 4 дни, а всеки ден по веднъж го мажем с Екзематин. След седмица ще стане един месец от началото на лечението и ще почнем с шампоана веднъж на 10 дни, а Екзематина - през ден. Освен това вчера му биха последната инджекция (това, което е ваксина срещу Микроспория и се бие на три пъти през десет дни). Освен това му давам по 2-3 витаминчета за котета всеки ден. Няма как...казват, че лечението на това заболяване е бавно и трудно.
anjilina написа:Да го мажа и къпя просто няма смисъл, как се маже цяла котка 10 дни по 2 пъти на ден? Че той ще се побърка...

Как да няма смисъл????? На Рудолфчо нищо му няма. Не му харесваше да го къпя първите няколко пъти, но сега си знае процедурата и нямаме проблеми нито с мазането, нито с къпането. На мен, разбира се, не ми се занимава с мазане и къпане на коте, но поставям здравето му над моя мързел!
Изображение
Аватар
Sineva

Мнениеот anjilina » Вто Юли 24, 2012 3:14 pm

Ами покорно слушам лекаря. Иначе вече съм го къпала няколко пъти и чесно казано съвсем не му харесва... Днес му боцнахме първата инжекция. Много се надявам бързо да се оправи. Иначе относно мързела... той отдавна е избутан настрани, когато става въпрос за животно. В края на крайщата щом си си взел животинка, носи си отговорността, нали? Повече ме притеснява тормозът върху животното.

Относно Низорала: това нещо съм го ползвала аз. Имах косопад. Никаква реакция! Оправих си опадалата тогава коса с чешки медикамент на билкова основа... че ми порасна и нова коса само за 1 месец. Но няма да правя реклама, ако някой се интересува, мога да му разкажа на лична. Низоралът просто го нямам за илач.
Аватар
anjilina

Мнениеот Sineva » Вто Юли 24, 2012 3:22 pm

Да, съгласна съм с теб, че трябва да се слуша лекаря. В крайна сметка той е този, който е учил за това. Аз чувам, че някои с нашия проблем дават хапчета, предписани от ветеринар, но и аз като теб - каквото каже нашият доктор..
Изображение
Аватар
Sineva

Мнениеот Sineva » Вто Юли 24, 2012 3:36 pm

Пропуснах да кажа, че личният ни лекар ни препоръча и ние да се къпем с Низорал. И веднъж на няколко дни го ползваме, не знам дали помага, но поне не вреди (освен, че е скъп). А тъй като много държим Рудолф да спи при нас, всеки ден тръскаме чаршафите и ги сменяме често (на 3-4 дни), също толкова често с накрайника дето е като четка обираме космите от дивана, защото от Рудолф падат корички заедно с козината.
И така...сега го чакаме да оздравее и междувременно не приемаме гости с деца в къщи, защото се разболявали по-лесно.

Бих се радвала да ми пишеш на лични за чешкия медикамент за коса. :)
Изображение
Аватар
Sineva

Мнениеот animalprograms » Вто Юли 24, 2012 5:32 pm

Видях, че темата за микроспория е активна и съмнението ме загриза. Много нашенски лекари страдат от комплекса невежество плюс безгрижие.

Ето моят добър опит. Преди 15-тина години при нас се яви случай на микроспория. Мнозина любители на животните в София помнят доктор Ралова. Тя направо ми каза по телефона "купете от хуманна аптека Клотримазол и мажете котката няколко дни". Тогава клотримазолът да е бил 3-4 лева. Сега да е 7-8. И с това Вашите кахъри около микроспорията биха приключили (ако в случая налице е именно микроспория).

Отбележете, че котките се ближат и така могат да погълнат лекарство. Затова, мажете тънко и залисвайте котето, докато препаратът попие.
Аватар
animalprograms

Мнениеот prikazka » Вто Юли 24, 2012 11:30 pm

Само да добавя-пазете другите си животни ,ако все още те са здрави ,защото после нз какво ще пишете,може би "да къпя и мажа кучета и котки по 2 на ден :!: "

А относно косопада: той може да се дължи на толкова много заболявания,както кожни,автоимунни.. и т.н.,затова един шампоан не би трябвало да се очаква да действа като лекарство. Обикновено шампоаните са допълнение към някакво лечение.Успех в лечението на косматите топки!
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот anjilina » Чет Авг 09, 2012 9:45 am

И ние изкарахме микроспория.

Две думи за симптомите, или поне това, което аз видах:
Козината първо по гърба и тила, а после по слабините и бедрата опада на петна. След това се появиха гнойни ранички с корички. След това започна да се люспи като пърхот. Животното не съм го видяла да се чеше. До колкото съм чувала, животните вдигат температура при това заболяване. Стана умарлушен, носът му стана сух и сбръчкан.
Прилагам снимки (кофти са, но имам само VGA):
Изображение
Изображение

Какво направихме:
Първо пуснахме микробиологично изследване на козината, с което се установи какво точно е заболяването. Потвърди се микроспория.
Предписаха 2 инжекции през 2 седмици. Веднага бихме първата. Първоначално, както ми обясни и лекаря, засегнатата козина опадва. Животинката изглеждаше доста оръфано известно време. Още същия ден, само след няколко часа животното се оцифери, носът му стана влажен и взе да играе по двора. След 2 седмици бихме втората инжикция. Днес, 5 дена след втората инжекция, люспички почти няма, козината почна да расте и петната почти се заличиха. Лекарят обясни, че с тези инжекции котката добива имунитет за заболяването за 1 година, дори да е контактен със заразени животни.
След 1 година трябва отново да му бият една инжекция.
Аватар
anjilina

Следваща

Назад към Здраве при котките