Хранене на котка и избор на храна

Всичко останало за котките :-)

Хранене на котка и избор на храна

Мнениеот m__to » Пон Юли 24, 2017 5:45 pm

Здравейте,

Имам проблем с храненето на котката ми. Тя е на 1 година- без порода но има доста черти на британка ( Майка и е британка).

Отказва да яде каквато и да е суха храна. В началото ядеше Royal Canin ( по-малко от предписаното изяждаше на ден ) - след няколко пакета реших да се ориентирам на по-качествена храна.

Пробвах доста храни с различен резултат:
- Applaws Chicken Kitten Cat - около месец изкара на нея. Не се хранеше според предписанието - ядеше по-малко.
- Essential Food The Jaguar - като цяло не я хареса - хапна 2-3 пъти от нея.
- Happy Cat - и с тази около месец. Също не се хранеше според предписанието.

Често и смесвах сухата храна с консерва Animonda - Carny kitten или gourmet gold - различни видове. Винаги ядеше само храната от консервата а гранулите ги подминаваше.

На този етап започна да мляска във въздуха и да повръща 1-2 пъти седмично. Мляскането представлява абсолютно същото движение като показаното на този клип: https://www.youtube.com/watch?v=X_C_okOBfCk&feature=youtu.be . Съответно беше загубила малко килограми вследствие на това че не се храни по предписание.
Заведохме я на лекар - премери и температурата и огледа устата на котето. Не откри нищо притеснително. Каза че мляскането се дължи на киселини. Каза да сведем до минимум даването на каквато и да е храна за хора ( не че сме и давали често - най-много 1-2 малки парченца шунка или кашкавал. ). Каза че повръщането се дължи на косми и препоръча да преминем на храна против косми и малцова паста. Мляскането продължава да го прави. Повръщането изчезна. Може би в много редки случай когато не е яла нищо цял ден - защото отказва да си яде храната.

На този етап като цяло спряхме с консервите и се опитваме само на суха храна, защото когато знае че ще получи консерва, сухата храна не я поглежда даже.

Преминахме на Hill's Feline Adult Hairball Control - около месец изкара на нея, като ядеше почти по предписание. Напоследък и от нея не иска да яде. Само я дъвче и я прави на трохи. Единственият вариант е да я накинса малко във водичка. След като я накисна отива веднага при храната и първо изпива водичката, като вече накинсатите гранули ги подминава.

Вече не знам какво да правя.

Онзи ден купих няколко вида храна за да видя какво иска да яде, та в момента пробваме:

- Essential Food The Jaguar- нея харесва най-много в момента - но пак не яде достатъчно.
- royal canin intense hairball- хич не я харесва.
- Pro plan delicate cat - въобще не яде от нея
- Pro plan house cat - от нея хапва, но далеч под дневната си доза.

Котето е игриво, скача постоянно, вечер когато захладнее почва да тича из апартамента - като цяло е доста енергично. Мърка постоянно- само някой да я докосне и започва да мърка- обожава да се гали. Въпреки това ми се струва че не се храни достатъчно и изглежда леко слабичко. Вода си пие нормално, даже обича да се качва на мивката и да пие от чешмата.

Мисля си че са и твърди гранулите и затова ги прави само на трохи. Няма идея вече каква храна да пробвам. Моля за мнения и съвети.

Също така чувам различни мнения от стопани на котки за начина на хранене. Може тук да се крие решението на проблемът ми :
- сутрин поставяне на цялата дневна доза храна - така сме и ние в момента ( Дневната доза не се изяжда почти никога. Вечер след като я намокря с вода изяжда лака част от нея и останалото се хвърля
- поставяне на дозата на 2- 3 пъти - при нас не се получава защото ако и сложа малко вечерта няма нужда от повторно слагане.
- чувал съм че се дава пълна купичка с храна за 5-10 минути и след това купичката се премахва и така 2-3 пъти дневно.

Стана малко дълго обяснението за което се извинявам. Ще съм благодарен на мнения и съвети.
m__to

Re: Хранене на котка и избор на храна

Мнениеот prikazka » Вто Юли 25, 2017 1:46 am

Видели сте темата в другия раздел,затова ще пиша само за храненето.Поставянето на храната само за 5-10 минути се практикува при кучетата,за да им се създаде режим и да не капризничат.Кучето за разлика от котките не обича много суха храна и се храни само два пъти на ден(възрастното).На вас ви трябва лекар,който да установи причините и да назначи адекватно лечение и предполагам диета( храна, на която да преминете ).Не сменяйте гранулите постоянно в очакване да й харесат,това също може да задълбочи проблема.Преходът се прави плавно като се смесват старата и нова храна,като количествата на новата бавно се увеличават.Това,че не си е изяждала дневната дажба не е фатално,дозите са ориентировъчни,но не са задължителни.Има по-лакоми и по-злояди котки,това е индивидуално.Вие намерете друг лекар,който да се отнесе по сериозно .

П.П.Може би за тези киселини е по-добре да преминете на лечебна храна,но тъй като не е ясен точно проблемът,аз бих взела до установяване на диагнозата Science Plan™ Feline Adult Sensitive Stomach или някаква подобна на друга марка.Предполагам,че ги има и под формата на пастети,паучове и консерви( което е по-добре след като не може да дъвче гранули.Възможно е да има проблем и с тях,при нас също имаше един период дето се борихме с едни изветрели гранули,които купихме на промоция.Дъвчеше ги с мъка и половината ставаха на трохи.)
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот Тигрoва майка » Сря Окт 11, 2017 8:07 pm

Здравейте ,
съвсем нова съм тук . Не съм коткарка , но по принуда се наложи да осиновя бебето Тигър . Много е дива и сладка .
Имам въпрос за хараната . Ще чета по-нататък с подробности във форума . Въпросът ми е , има ли нужда от нещо зелено за ядене . Виждам , че се зазяпва по гарденията в саксията и се опитва да я яде . Вероятно има нужда от някакви витамини ? Беше на предполагаеми 3 седмици , когато я водих на ветеринар и мислех ,че трябва да пие мляко , а той ми пробута гранули . До ден днешен е на твърда храна . чудя се дали не допуснах грешка . Няма ли да развие рахит ? Редувам пауч на киткат и , понякога давам варена кайма , друг път гранули на "Уискас" за бебета . Днес и сварих яйце за витамин Д и счуках част от черупката за калций . Но все имам чувството ,че нещо и липсва . Иначе е много игрива .
Моля дайте съвет за това със зелените растения . Възможно е да е вече на 2 месеца . Не мога да кажа колко точно защото е от улицата .
Тигрoва майка

Мнениеот joro70 » Сря Окт 11, 2017 10:59 pm

Здравейте.
Съветвам ви да не храните котето с китекат и уискас - много рекламирани нискокачесвени , пълни със сол , оцветители , ще си съсипете котето така.
Хранете го с висок клас храни - аплауз , хилс , роял канин и т н - те съдържат всички минерали и витамини необходимо на котето. Има различни разновидности - за малки , за големи , за дългокосмести ,за кастрирани и тн .
Ето обширни теми от форума по тези въпроси
viewtopic.php?f=10&t=186&hilit=%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%83%D0%B7&start=930
viewtopic.php?f=1&t=404&hilit=%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F+%D0%BE%D1%82

Ако ви е ограничен бюджета , има храни среден клас - катшоу , йосера - които са на цената на уискаса , но не са боядисани.
Мисля, че парите спастени от качествена храна след време се дават за лечение . Така че по-добре хубава храна отколкото лекарства
Внимавайте с декоративните растения- повечето са отровни за котките.
За каймата - готовата от супермаркетите също съдържа консерванти и оцветители , така че не е добър избор.
joro70

Мнениеот serena70 » Пет Окт 13, 2017 8:26 am

Здравейте, котките имат нужда от трева, за да си набавят витамини и да прочистват стомаха си от косми. Посадете й тревица, която да може да пасе. Продават пакетче със семена в зоомагазините, в неголям съд сипвате пръст 4-5 пръста дебелина, наръсвате семената, посипвате отгоре с още малко пръст и поливате. За някоко дена покарват, изчакайте тревата да порасне малко, за да не я скубе с корените, като почне да гризе.

За храната - роял канин не е особено добра марка, само рекламата й е много. От сухите Леонардо, Аплауз, има и други, погледнете в zooplus.bg предлагат храни и по-среден клас на добри цени, примерно Sanabelle. Консерви можете да й вземате също по-качествени, ппримерно за котенца Анимонда карни, Mac's, има и други. Махнете всякакви Фрискас, Уискас. А ветеринар да препоръча хранене на триседмично коте с гранули си е направо за убиване :evil: винаги захранването става първо с мокра храна, и то поне след като навърши месец-месец и половина. Можете да й варите пилешко месце - бутчета с малко сърца и да й ги давате ситно нарязани с малко бульонче, или да ги бутнете в чопъра и да ги направите като пастет.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Назад към Общ форум