Епилепсия и липса на апетит

Болести, травми и странно поведение при котките. Съвети за добра грижа. Ветеринари и ветеринарни клиники.

Епилепсия и липса на апетит

Мнениеот djinka1 » Пет Яну 12, 2018 9:44 am

Здравейте, нз дали има вече подобна тема, но не намерих и ... да споделя какъв е проблема при нас.Имам 4 г мъжки котарак, кастриран. От началото лятото почна да получава пристъпи.... гърч с пяна от устата. Не са били много в рамките на 5 часа 2 пристъпа един след друг и след мес мес и нещо същия случай. Ветеринаря който посещавахме ни изписа фенобарбитал по 1/8 . При опит за изнасяне на котката дори само извън апартамента изпада в шок почва да излиза пяна от устата и почучава пристъп отново въпреки хапчетата. Проблема е че от 2 мес отказва да яде... количествпто храна която изяжда е изключително малко и е отслабнал много. Направиха кръвни изследвания казаха че вс е наред, пробвахме всякаква храна обикновена лечебна всичко без резултат. Предположиха че е депресия защото наскоро родих , пръскаче със спрей с феромони но без резултат. Проявява Някакъв интерес към нашата храна и се принудихме да му купуваме месо, но и там е колкото да оцелее.... Най -странното е , че е активен. Играе без проблем, не се държи като болен. Възможно ли е да са объркали диагнозата и от хапчетата да е такъв?
djinka1

Re: Епилепсия и липса на апетит

Мнениеот joro70 » Пет Яну 12, 2018 10:13 am

http://www.kotkite.com/forums/viewtopic.php?f=1&t=3871 - ето стара тема по въпроса .

Нямам опит с епилепсия при коте , но доколкото знам трябва да се внимава с точната дозировка на фенобарбитала , т.к. имало странични ефекти и неподходящи комбинации с други препарати.
joro70

Мнениеот Kot » Пет Яну 12, 2018 11:37 am

А има ли засичане на началото на вземането на лекарствата и намаляването на апетита? При нас след гърч обикновено апетитът е голям. Фенобарбиталът при нас в общи линии няма никакъв ефект.
По принцип не мисля, че може да има връзка, но кой знае. Възможно е пристъпите да са предизвикани от нещо, някакво отключено заболяване. При нас вероятно е от тумор и ефект постигаме долу-горе с кепра (от Син кръст, другите не са я чували, на основата на леветирацетам, има и подобни), вече не я внасят, но не е напълно ефективна, обаче е май най-доброто - пише, че е препоръчвана при епилепсии от тумори, но лекарят каза, че натоварвала бъбреците, затова я давам в малки количества. След носенето на лекар по друг повод и вземането на кръв - по-точно опитите за вземане, нещата се влошиха, след всяко по-нататъшно вземане пак. Също така съм забелязал, че се влияе от храната. Но като цяло това е много мътна картина.
Също така има случаи, когато не му давам лекарството и нямаме гърч доста време, и когато му го давам и имаме безспирни прояви, след фенобарбитал понякога след час и половина, тоест никакъв ефект, но, доколкото разбрах, при някои болни не се проявява ефект, особено при туморни образувания. Може и от стреса да е, байрактарят ни Бежо е така, яде малко и рядко, непрекъснато е подложен на стрес от епилептика, дано не е друго, защото го изследвахме и нищо не намериха досега.
Според шефката на клиниката гърч може да стане и не от епилепсия, а в нашия случай директно от тумора, но не съм съвсем наясно, само знам, че има връзка с храната, защото от определени храни в повечето случаи се отключва, но има и други причини - стрес, възбуда, разгонване. Лекарите не можаха да свържат белодробните проблеми и кашлицата с епилепсията, а се оказаха туморни разсейки. Като си помисля колко пъти са му вземали кръв заради дозировката на фенобарбитала, а абсолютно безсмислено. Обаче и вашите пристъпи са нищожно малко, при нас месец без гърчове е сериозно постижение, гърчовете често са през 12, 6 или 3, или 1 час понякога по две и повече седмици, понякога след първия гърч след минута следва втори, а преди 2-3 месеца и трети... Ние бяхме така в началото, по гърч на месец, но след изследванията зачестиха, а след време се промениха и сега са на серии, раздалечени помежду си, но вътре сгъстени...
Всъщност май нищо не казах.
Не знам кой е създал котката, но е направил много добре!
Аватар
Kot

Мнениеот дезире » Вто Яну 16, 2018 7:25 pm

Моята Рони е с епилепсия. След гърч апетита е вълчи, даже според мен не усеща храната, важното е да поглъща нещо. Ние също сме на фенобарбитал - Епитил е ветеринарният препарат + левотерацитам стада/кепра/. Давам и невробекс и рибено масло защото има и неврологични проблеми. По съвет спрях гранулите и е на човешка крана, рибата е препоръчителна. Важното е да се знае причината за епилепсията, но се съмнявам че при животните може да се докаже. Роня също не е ящна, по-слабичка си остана. Според мен няма от какво да се притеснявате, щом има осигурена храна, няма да умре от глад.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Назад към Здраве при котките