Кастрационен Проект ASNI 2018

Всичко за кастрирането, разгонването, развъждането на котки и раждането

Кастрационен Проект ASNI 2018

Мнениеот sanyabo » Съб Май 19, 2018 1:33 pm

Здравейте!
Дилемата ми е кастрация на женска котка.
Разбрах за проекта Кастрационен Проект ASNI 2018, който извършва безплатни кастрации на животни и при това ми го похвалиха, че след манипулацията оставал много малък отвор (приятелката ми го нарече лапароскопски, но писах до организаторите на проекта и те ми отговориха, че техния метод не е лапороскопски).
Та... някой има ли впечатления от тези безплатни кастрации? Отстраняват ли и яйчници и матка или за да остане такъв малък отвор махат само яйчници?
Ако някой може да сподели колко голям шев остава при кастрация на женско коте с отстраняване на яйчници и матка ще съм благодарна, за да зная какво да очаквам.
https://dariknews.bg/regioni/sliven/bezplatna-kastraciia-na-kucheta-i-kotki-v-sliven-2052611
Аватар
sanyabo

Re: Кастрационен Проект ASNI 2018

Мнениеот serena70 » Съб Май 19, 2018 5:30 pm

Нямам информация и впечатления точно за този проект. При кастрацията независимо безплатна или не всичко зависи от лекарите - ако имат опит и са кадърни, разрезът е най-много 2-3 см, зашит с три шева. Казвам го като човек, който от две години насам се възползва по такива безплатни програми да направи кастрации на поне десетина бездомни котки - в две варненски клиники, всички животни са добре и с такъв малък разрез, с премахнати яйчници и матка, махат се и двете. На снимки съм виждала ненормално големи разрези, правени от касапи. Проучете какви са лекарите, дали имат достатъчно опит с такива операции.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот sanyabo » Съб Май 19, 2018 5:56 pm

Благодаря за споделения опит.
Цитирам тяхното писмо:
"Най-подходящо време за кастрация на женско животно е периода преди първо разгонване.Това обикновенно е към 6ия месец . Не коментираме факта, че лекар Ви е посъветвал да изчакате първо разгонване.....
Методът на кастрация в нашия проект не е лапароскопски, но поради изключително малкия операционен разрез доста стопани се заблуждават. При нераждали екземпляри обикновенно изглежда като точица. "
Ето това последното изречение ме накара да се замисля и да търся още информация.
Освен това гледах едно клипче в интернет, където ветеринарката оперира странично котката (не отдолу през корема). Клипчето е ужасно :cry:
Цялата информация ми дойде в повече и съответно и тревогите ми по моята любимка нарастнаха.
Ето клипчето. Предупреждавам, че е УЖАСНО https://www.youtube.com/watch?v=gHH9SKf92f4
Аватар
sanyabo

Мнениеот serena70 » Нед Май 20, 2018 2:25 pm

Изобщо няма да го гледам, че ми е писнало от ужасии, причинявани на животните :evil:
Затова написах, че най-важното е да се информирате предварително дали лекарите имат достатъчно успешен опит с такива операции. Разрезът чак точица не е, но както написах е малък, зашит с 2-3 шева. Вътрешните шевове обикновено се правят с резорбируеми конци, а външните може пак с такива (при всички бездомни, които съм водила на кастрация) или с неразградими, които се махат десетина дни след операцията.
Разбирам, че ви е страшно, но затова сме уж мислещи хора, да се опитваме да контролираме емоциите си и да направим най-доброто за животното. Преди първото разгонване наистина е най-добре, някъде на около 6.5-7 месечна възраст. Преди операцията не трябва да е яла около 12 часа, последно предната вечер в деня преди операцията. След това първите дни ще е по-кротка, ще се органичава откъм движение, но след 4-5 ден ако всичко е наред ще почне да се движи по-нормално, в смисъл да скача. Обикновено първия ден след операцията не ядат, но след това по малко почват и желателно първо мека храна. Задължително да ви я върнат вече излязла от упойка! Защото има лекари, които връчват на стопаните животното още упоено и ги хвърлят в тотална паника :evil: Това е общо взето, просто преодолейте страха си и направете, каквото е нужно.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот joro70 » Пон Май 21, 2018 9:11 am

Здравейте
Серена е отговорила достатъчно подробно.
Да добавя че за кастрации на бездомни котки по разните програми ,практиката е да се маркира животното като му се отрязва част от ухото.
Ако котката ви е домашна , а не улична , внимавайте за този момент. На една жена домашното коте , кастрирано по програма, също бяха резнали ушенцето ,и после се ядосваше женицата.
Аз лично всички котки които съм водил за кастрация са били при познат лекар на който имам доверие , разрезите са били 1-2 см, плащал съм си операциите .
За операцията е важно предварителните изследвания - ако има някакъв проблем с паразити , сърдечна дейност, бъбреци или черен дроб, левкемия и т.н. операцията е много рискована.
Освен това ,за да няма след оперативни усложнения , трябва да се приема антибиотик 7-10 дни.
Тези неща едва ли ги включва безплатната програма. Преди време на една дама във Фейса като й ги обяснявах тези неща , тя ми отговори - Е какво толкоз да изпадаме в подробности, направо режем и която оцелее- оцелее. :shock: :shock: :shock:
Честно казано за 80-100 лева спестени , не бих рискувал здравето на котето.
joro70

Мнениеот sanyabo » Сря Май 23, 2018 6:08 am

Вече избрах ветериар в чиито ръце да поверя любимката си.
За тези програми се заинтересувах, защото ми ги рекламираха, че котките се възстановяват съвсем бързо. А ето и моите изводи до които достигнах след като изчетох всичко възможно:
Програмата за кастриране на бездомни животни прилага операция чрез страничен разрез (възмжно най-малък - като дупчица) през който изтеглят яйчници и матка. Съответно това се прави, защото да е възможно да пуснат животинчето веднага в неговата среда- на улицата. При този малък разрез се наранява мускулна тъкан и е по-травмиращ за вътрешните органи, защото хирурга няма ясен поглед над полето и бърника и дърпа през прекалено малък отвор.
При стандартна операция през коремчето се травмира съединителна тъкан. Разреза е по-голям, но нещата са по-ясни за опериращия. Лошото е, че разреза става по-голям.
Разпитвах за тези програми, защото ми ги рекламираха, че котката се възстановява по-бързо, като така исках да й спестя трудния постоперативен период, НО прецених, че не искам това за Лорка. Вече съм запазила час за операция за четвъртък при ветеринар. Моля се всичко да мине ОК! Операцията ще е през коремчето, с вътрешни и външни резорбируеми конци и анибиотик с удължено действие.
Ето повече информация по темата за кастрациите: http://www.veterinarka.ru/for-owners/sterilizaciya-koshek.html
Аватар
sanyabo

Мнениеот tochica » Чет Май 31, 2018 1:56 pm

Само да кажа, че страничният подход е широко разпространен във Великобритания и си има своите предимства, както и недостатъци предполагам. Не знаех, че се практикува и у нас.
It would be funny if it were not so sad: people may feel they aren’t getting enough affection from their cat, while their cat may feel they aren’t getting enough attention from their person.
Аватар
tochica

Назад към Кастриране, разгонване, развъждане и раждане